fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telekomunikacja i IT

Asseco Poland: III kwartał 2017 zgodny z planem

autor zdjęcia: Agnieszka Murak, źródło: Metka Studio
Rzeszowska spółka zanotowała rekordowy zysk netto w wyniku sprzedaży części akcji izraelskiego holdingu Formula Systems. Jaki będzie czwarty kwartał?

W III kwartale przychody grupy Asseco Poland wyniosły 1,24 mld zł (-34,7 proc. r/r), wobec 1,3 mld zł konsensusu PAP. Zysk operacyjny sięgnął 117,2 mln zł (-43 proc. r/r) i był zbliżony pod oczekiwań analityków, podobnie jak zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej, który wyniósł 288,6 mln zł (+251 proc. r/r).

Narastająco informatyczna grupa w trakcie pierwszych trzech kwartałach 2017 r. wypracowała 5,4 mld zł przychodów, czyli o 5 proc. mniej niż rok wcześniej. Wynik netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wzrósł o 79 proc. i wyniósł rekordowe 402 mln zł. Po dziewięciu miesiącach przychody ze sprzedaży oprogramowania i usług własnych osiągnęły poziom 4,3 mld zł, a zysk operacyjny wyniósł 426 mln zł.

Izraelska transakcja

Jak podkreśla spółka, kluczowy wpływ na jej wyniki finansowe miała sprzedaż części akcji izraelskiego holdingu Formula Systems.

- Wpływ tej transakcji z jednej strony przyniósł dodatkowy zysk, który odzwierciedla bardzo dobry wynik na poziomie zysku netto dla akcjonariuszy, w sumie wynoszący 402 mln zł. To oznacza wzrost w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku aż o 79 proc. Z drugiej strony, ze względu na brak konsolidacji Formula Systems w sierpniu i wrześniu br. wyniki na poziomie przychodów i zysku operacyjnego są odpowiednio niższe – mówi, cytowany w komunikacie Rafał Kozłowski, wiceprezes Asseco Poland. Dodaje, że gdyby spółka w tym okresie konsolidowała wyniki Formula Systems tak, jak dotychczas, to sprzedaż byłaby wyższa o prawie 900 mln zł. Po uwzględnieniu tej kwoty przychody grupy wyniosłyby narastająco 6,28 mld zł. - W tym kontekście warto przypomnieć, że z początkiem października wskutek podpisania porozumienia z drugim największym akcjonariuszem Formula Systems udało się odzyskać kontrolę nad spółką i Asseco Poland ponownie będzie konsolidowało wyniki tego holdingu w kolejnych kwartałach – przypomina Kozłowski.

Portfel lekko w górę

W pierwszych trzech kwartałach 2017 roku 80 proc. sprzedaży grupy zostało zrealizowane poza Polską. Wzrost przychodów nastąpił na rynku środkowoeuropejskim (+11 proc.), zachodnioeuropejskim (+8 proc.) oraz w południowo-wschodniej Europie (+5 proc.). Natomiast w Polsce sprzedaż spadła o ponad 10 proc., co jest wynikiem przedłużającego się zastoju na rynku zamówień publicznych. Przychody na rynku polskim spadły przy jednoczesnym spadku zysku operacyjnego o 26,3 proc. w porównaniu z trzema kwartałami 2016 r. do 148,2 mln zł.

W listopadzie 2017 r. portfel zamówień rzeszowskiej grupy wyniósł ponad 7,6 mld zł i był wyższy o 1 proc. w stosunku do zeszłego roku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA