fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Rekordowy kwartet

Muter, Bretonki, macierzyństwo
materiały prasowe
Na grudniowej aukcji dzieł sztuki Domu Aukcyjnego Polswiss Art w Warszawie podczas jednego wieczoru ustanowiono nowe rekordy cenowe dla czterech artystów.

Najpierw wczesne płótno Henryka Haydena „Martwa natura z kartami i szachownicą” z 1915 roku prywatny kolekcjoner wylicytował z 800 tys. zł na 1 mln 300 tys. zł. Hayden to jeden z największych artystów międzywojennej bohemy paryskiej, tworzący obok takich sław jak Cezzane, Picasso czy Braque. Wynik ten koresponduje z rekordową kwotą 3,5 mln zł, jaką zapłacono na poprzedniej aukcji Domu Aukcyjnego Polswiss Art za płótno innego przedstawiciela Ecole de Paris – Mojżesza Kislinga „Ingrid” z 1932 roku.
Największe emocje towarzyszyły licytacji wybitnej klasy dwustronnego płótna Meli Muter „Bretonki/Macierzyństwo” z ok. 1907 roku. W krótkim czasie wartość płótna została niemal podwojona i licytacja, która rozpoczęła się od 650 tys. zł, zatrzymała na rekordowej kwocie 1 mln 150 tys. zł. Druga pracę tej artystki, „Portret hrabiego Karolyi” z 1928 roku osiągnęła sumę 470 tys. zł.

 

Prawdziwym brylantem w kolekcji sztuki współczesnej, o czym wspominaliśmy wcześniej, był bardzo wczesny „picassowski” portret Fryderyka Chopina namalowany przez Wojciecha Fangora z 1949 roku. Licytowany od 600 tys. zł trafił do prywatnej kolekcji za 1 mln 300 tys. zł.

Uczestnicy licytacji dostrzegli też niezwykłość oferty związanej z nazwiskiem Magdaleny Abakanowicz. Z dorobku twórczyni słynnych abakanów wybrano tym razem niezwykłe oryginalne „Figury-Manekiny Czarne” z 1972 roku o cenie wywoławczej 600 tys. zł. Zostały wylicytowane za rekordową kwotę 1 mln 300 tys. zł. Warto dodać, że poprzednio praca artystki „Mała Embriologia” sprzedana została na aukcji Polswissu w październiku za 1 mln 050 tys. zł.

Każde z tych dzieł sztuki ustanowiło nowy rekord cenowy dla danego artysty na polskim rynku. Polswiss Art przypomina też, że niewiele wyższe wyniki zanotowały pojedyncze transakcje na rynkach światowych. Licytacja pracy Wojciecha Fangora „NJ 15” w domu aukcyjnym Bonhams w Anglii zakończona na poziomie 392 tys. euro. Praca Henryka Haydena „Fille assise au bouquet de fleurs”, wylicytowana była w domu aukcyjnym Christie’s na poziomie 409 tys. euro. Grupa 12 postaci Magdaleny Abakanowicz z cyklu „Chłopcy” z 1990 roku wylicytowana była w Christie’s za 331 tys. euro.

Tegoroczna grudniowa aukcja Polswiss Art osiągnęła obrót ok. 13 mln zł. Prezentowano nieomal 100 dzieł sztuki. Licytacja „Portretu Michaliny Janoszanki” autorstwa Jacka Malczewskiego osiągnęła pułap 1 mln 100 tys. zł, jego symboliczny „Portret mężczyzny na tle pejzażu” z 1920 r. wylicytowano na 450 tys. zł. Praca Tadeusza Makowskiego „Martwa natura z kieliszkiem i jabłkami” licytowana była do 200 tys. zł. W części sztuki najnowszej i XXI wieku praca Piotra Uklańskiego „Travel to the middle” z 2012 roku została wylicytowana za 265 tys. zł.

Link do katalogu online aukcji — www.polswissart.pl.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA