Świat

Ukraina: Poroszenko pozbawił obywatelstwa Saakaszwilego

Micheil Saakaszwili
youtube
Migracyjna służba Ukrainy potwierdza, że zgodnie z postanowieniem prezydenta Ukrainy Micheil Saakaszwili traci ukraińskie obywatelstwo. Przyczyną miałoby być "świadome podanie nieprawdziwych informacji lub fałszywych dokumentów".

Odpowiednie oświadczenie zostało opublikowane na stronie Państwowej Migracyjnej Służby Ukrainy. Decyzję dotyczącą pozbawienia Saakaszwilego obywatelstwa podjęła prezydencka komisja ds. migracyjnych. Podstawą miały być dokumenty, które wpłynęły z prokuratury generalnej Ukrainy oraz "ze strony gruzińskiej".

Petro Poroszenko anulował swoją decyzję z 2015 roku dotyczącą nadania obywatelstwa Ukrainy byłemu prezydentowi Gruzji. Wtedy ścigany w ojczyźnie Micheil Saakaszwili został gubernatorem obwodu odeskiego. W grudniu 2015 roku został pozbawiony gruzińskiego obywatelstwa.

Będąc w Odessie Saakaszwili zarzucał władzom w Kijowie brak reform. Oskarżał niektórych przedstawicieli ukraińskiego rządu o korupcję i w konsekwencji pokłócił się z prezydentem Poroszenką. Podał się do dymisji w listopadzie 2016 roku i wtedy w centrum Kijowa ogłosił powstanie własnej organizacji politycznej „Ruch Nowych Sił". Obecnie stoi w opozycji do prezydenta i rządu. Kilka dni temu Saakaszwili zaapelował do Ukraińców o mobilizację i stwierdził, że „obecny parlament nie jest w stanie nic zrobić". – Oni żerują na wojnie i otrzymują walizki pieniędzy – powiedział w wideo opublikowanym w sieci.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL