fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

"Hormon miłości", czyli dlaczego czekolada uzależnia

Czekoladowe. ciasto. Fot. Eduardo Mueses
Flickr
Od dziecka mamy miłe wspomnienia związane z tym przysmakiem. Jako dorośli pogryzamy ją na poprawę nastroju. Niektórzy traktują ją jak afrodyzjak.

12 kwietnia przypada Dzień Czekolady. W związku z tym przypominamy tekst z 2011 roku.

Polska kuchnia właściwie nie proponuje potraw wytrawnych, które wymagałyby dodatku ziaren kakaowca. Jeśli istnieją takie, to ja ich nie znam. Na świecie jadają m.in. indyki w czekoladzie i piją czekoladowy gorzki napój na wodzie. Właśnie od tego napoju wzięła się nazwa czekoladowego proszku - xocolatl, znaczy tyle co gorzka woda.

Dla większości ludzi czekolada to wyrób cukierniczy sporządzany z miazgi kakaowej, tłuszczu kakaowego (masło kakaowe) lub tłuszczu cukierniczego, środka słodzącego i dodatków smakowych. Najczęściej  pochłaniamy ja łakomie w postaci tabliczek czekolady, pralinek, czekoladowego ciasta i koktajli.

Energia w tabliczce

Jedząc czekoladę nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że wprowadzamy do naszego organizmu złożone substancje chemiczne: kofeinę, tę samą, którą zawiera kawa, teobrominę – aktywną biologicznie pochodną ksantyny, główną substancję uzależniającą czekolady, anandamid – pochodną amfetaminy, zwaną "hormonem miłości".

Czekolada jest szkodliwa dla wielu zwierząt. Konie, psy, koty i papugi nie są zdolne do metabolizmu teobrominy. Z tego powodu spożycie czekolady może u nich powodować drgawki, zawały serca, krwotoki wewnętrzne, nawet śmierć. Warto pamiętać, że im zwierzę jest mniejsze, tym mniejszy kawałek czekolady może mu zaszkodzić.

Czekolada ma wysoką wartość energetyczną. 100-gramowa tabliczka, to 2100–2500 kJ (500–700 kcal).

Uwaga: alergia

Nie wszyscy mogą sobie bezkarnie pozwolić na tę odrobinę słodkiej przyjemności. Niektórzy ludzie są na  czekoladę uczuleni. Alergia na czekoladę występuje najczęściej przy atopowym zapaleniu skóry. Spośród alergików pięciu na stu zmaga się z alergią na czekoladę.

W czekoladzie może uczulać kakao i białko, czyli główne składniki. Czasami osoby uczulone na kakao mogą jeść białą czekoladę. Objawy alergii to m.in.: drobna wysypka na policzkach, która może przekształcić się w chropowatą i suchą, świąd skóry, wypryski, katar sienny, duszność. Objawy alergii na czekoladę mogą wystąpić w różnym czasie, czasami możemy je zaobserwować już po 15 minutach od  spożycia. Zdarza się również, że świąd skóry czy katar sienny występują dopiero na drugi dzień.

Rodzaje czekolady

Właściwie każdy może dla siebie wybrać coś, co go w czekoladzie kręci.

Produkcja czekolady nie sugeruje nawet smakowitego końca. Pokruszoną śrutę kakaową miele się w wysokiej temperaturze. Powstaje masa zwana likierem czekoladowym. Miesza się ją i rozgniata, aż powstanie miałka i tłusta substancja, puszysta, o aksamitnej gładkości. Poddawana jest ona konszowaniu - mieszaniu i rozcieraniu na sucho, aż masa będzie bardziej plastyczna, zmniejszy się jej wilgotność i znikają resztki kwasowości. Pod koniec konszowania dodaje się masło kakaowe i ewentualnie lecytynę. Cały czas masa jest podgrzewana do odpowiedniej temperatury (80-85 stopni dla czekolady gorzkiej, 55-60 stopni dla czekolady mlecznej). Następnie czekoladę się powoli schładza, aby tłuszcz kakaowy jednolicie się skrystalizował. Odpowiednio schłodzona (ale płynna) masa jest wlewana do form. W tunelu chłodniczym, w temperaturze około 6-7 stopni, czekolada stygnie i krzepnie, kurcząc się w formach. Ostatnim etapem produkcji jest wybicie tabliczek z form i zapakowanie.

Smacznego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA