fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Cerkiew prawosławna wzywa do usunięcia mumii Lenina

Fotorzepa, Rafał Guz
Cerkiew prawosławna znów wezwała do usunięcia mumii z centrum Moskwy.

– Wzywamy do wyniesienia z centralnego placu stolicy ciała tego, z którym związane jest ustanowienie bezbożnej władzy, która złożyła miliony ofiar na ołtarzu swej ideologii – oświadczyła rada biskupów.

Jednak sprawą Lenina nie zajęła się dominująca w kraju Rosyjska Cerkiew Prawosławna. Żądanie usunięcia wysunęła po raz kolejny Rosyjska Cerkiew Prawosławna za Granicą – prawosławni mieszkający głównie w krajach Zachodu, którzy odmówili połączenia z Rosyjską Cerkwią m.in. ze względu na stosunek tej ostatniej do komunistycznej przeszłości.

Wpływ Cerkwi Zagranicznej w Rosji nie jest zbyt duży, ale stanowi ona znaczne wyzwanie dla Patriarchatu Moskiewskiego. Po jej marcowym oświadczeniu w sprawie usunięcia Lenina jeden z deputowanych z partii kontrowersyjnego Władimira Żyrinowskiego zaproponował, by Duma zażądała zdemontowania całego mauzoleum na placu Czerwonym. – Bolszewicki przewrót był zwykłym zamachem stanu – tłumaczył. Szefostwu rosyjskiego parlamentu z trudem udało się utrącić inicjatywę, powołując się głównie na to, że leninowskie mauzoleum jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Sam Patriarchat wystraszył się inicjatywy wiernych z zagranicy. – Jest ona skrajnie nie na czasie. Ale dyskusję o wyniesieniu Lenina na cmentarz może zacząć dopiero wtedy, gdy zakończy się kampania dekomunizacji i desowietyzacji w przestrzeni postsowieckiej – powiedział jeden z urzędników Patriarchatu Aleksandr Szczipkow.

– Widzimy przecież, jak temat dekomunizacji wykorzystują nasi najbliżsi sąsiedzi w celu derusyfikacji. Czy możemy lać wodę na ten ideologiczny młyn? – pytał, mając na myśli akcję dekomunizacyjną na Ukrainie. Tam obalono już kilka tysięcy pomników Lenina i trwa zmiana komunistycznych nazw.

Inny urzędnik patriarchatu Władimir Legojda zapewnił, że Lenin zostanie przeniesiony na zwykły cmentarz, „gdy taka akcja nie będzie już wywoływała podziałów w społeczeństwie". Wypowiadający się w tej sprawie historycy sądzą, że były wódz bolszewików powinien zostać pochowany na Cmentarzu Wołkowskim w Petersburgu, gdzie spoczywają jego matka i siostra.

Patriarchat Moskiewski gwałtownie zmienił swoje zdanie w sprawie pochowania Lenina w 2016 roku. Do tego czasu duchowni w Rosji również chcieli usunąć go z placu Czerwonego. Ale rok temu prezydent Władimir Putin stwierdził, że „sprawa pochowania jest delikatna". Od tej chwili delikatna stała się i dla rosyjskich duchownych. Jednak prawosławni za granicą nie zmienili zdania i nadal głośno domagają się usunięcia Lenina z centrum Moskwy. Ich coraz częstsze wypowiedzi publiczne wywołują konsternację w Moskiewskim Patriarchacie, który zmuszony jest bronić „twórcy bezbożnego reżymu" – tak nazywano Lenina jeszcze sześć lat temu.

Od 2014 roku rośnie za to liczba Rosjan, którzy uważają że Lenin odegrał pozytywną rolę w historii ich kraju.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA