Program Kongresu opiera się na przygotowywanej pół roku przez 180 ekspertów z całej Polski analizie niezbędnych zmian w polityce miejskiej. Efekt ich pracy będzie można poznać właśnie podczas obrad. W trakcie sześciomiesięcznej pracy specjaliści skupili się na stworzeniu miasta kompaktowego, zielonego, dostępnego, inteligentnego i produktywnego.

W programie zaplanowano panele dyskusyjne oraz prezentacje eksperckie. Nie zabraknie również warsztatów i sesji networkingowych. Prace nad zmianą polityki miejskiej dotyczące poprawienia wielu aspektów funkcjonowania miast skupią się m.in na mieszkalnictwie, polityce społecznej, transporcie, mobilności, gospodarce, rynku pracy, środowisku i zmianach klimatu oraz kształtowaniu przestrzeni, zarządzaniu, partycypacji i finansach publicznych.

Uczestnicy zastanowią się także nad tym, co im się nie udało w zarządzaniu miastem, i opowiedzą o swoich błędach podczas wyjątkowej części spotkania tzw. nocy wtop. Ważną kwestią będzie również pandemia Covid-19 i jej wpływ na miasta, politykę miejską oraz bezpieczeństwo mieszkańców.

Kongres będzie także poświęcony 11. światowemu forum rozwoju (WUF 11), który jest najważniejszym wydarzeniem dla rozwoju miast, organizowanym przez program Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich

W spotkaniu będą uczestniczyć specjaliści w planowaniu przestrzennym, samorządowcy oraz aktywiści miejscy. W organizację kongresu zaangażowane jest Obserwatorium Polityki Miejskiej oraz Instytut Rozwoju Miast i Regionów. Oficjalny patronat nad wydarzeniem objął Związek Miast Polskich. Partnerem medialnym jest „Rzeczpospolita" i „Rzeczpospolita Życie Regionów".