fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Mróz dalej zabija. Kolejne dwie ofiary

Gdy z powodu mrozu ktoś potrzebuje pomocy, dzwońcie pod 112 - apeluje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa
materiały policji
Dwie osoby zmarły z powodu wychłodzenia organizmu – podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Jedna z ofiar mrozu pochodzi z województwa warmińsko-mazurskiego, druga z łódzkiego.

Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej pierwszy stopień zagrożenia w związku z silnym mrozem obowiązuje w 12 województwach: warmińsko-mazurskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, podlaskim, mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim, lubelskim, podkarpackim, małopolskim, części województwa śląskiego oraz części województwa dolnośląskiego.

 

- Kolejni ludzie zmarli z powodu wychłodzenia. Reagujcie, gdy wiecie, że ktoś potrzebuje pomocy. Numer alarmowy 112 – napisało na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

 

Wczoraj Centrum przekazało, że z tego samego powodu zmarły cztery osoby. Od początku sezonu zimowego w całym kraju jest 46 ofiar zimna.

- W każdym województwie przygotowane są miejsca, w których osoby potrzebujące pomocy mogą się ogrzać i przenocować w mroźne dni oraz zjeść ciepły posiłek - podkreśla Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na swojej stronie internetowej.

Dodaje, że na stronach internetowych wszystkich urzędów, zostały umieszczone wykazy placówek świadczących pomoc.

Poza tym zostały także uruchomione infolinie, gdzie można uzyskać informacje na temat pomocy.

- W związku z zapowiadanym w najbliższych dniach spadkiem temperatury apelujemy o wrażliwość i zwrócenie uwagi na osoby potrzebujące pomocy. Nie należy przechodzić obojętnie obok ludzi pozostających na dworze, kiedy panują niskie temperatury – prosi Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

Przypomina, że w uruchomiona została w nim całodobowa bezpłatna infolinia 987. Osoby, które pod nią zadzwonią połączone zostaną z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego, gdzie można będzie uzyskać informację na temat możliwych form wsparcia dla osób bezdomnych poprzez wskazanie najbliższych schronisk, jadłodajni oraz punktów pomocy medycznej na terenie Warszawy i całego województwa mazowieckiego.

Z kolei na Warmii i Mazurach działa bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych. Pod numerem telefonu 800 165 320 można uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa warmińsko-mazurskiego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA