fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Język śląski językiem regionalnym? Jest projekt ustawy

Fotorzepa, Tomasz Jodłowski
W Sejmie złożony zostanie projekt ustawy o nadaniu statusu języka regionalnego językowi śląskiemu - informuje „Dziennik Zachodni”. Parlamentarny Zespół ds. Języka Śląskiego i Kultury Śląskiej organizuje dziś także pierwszą debatę.

Parlamentarny Zespół ds. Języka Śląskiego i Kultury Śląskiej powołany został do życia w grudniu ubiegłego roku przez kilkunastu posłów z różnych partii opozycyjnych. Jak informuje „Dziennik Zachodni, w minionym tygodniu ukonstytuował się zarząd zespołu, którego przewodniczącą została posłanka Koalicji Obywatelskiej Monika Rosa. Wiceprzewodniczącymi zespołu zostali natomiast Maciej Kopiec oraz Marek Plura.

Dziś zespół organizuje pierwszą debatę w Sejmie. - 21 lutego to dla nas szczególna data, tego dnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego i chcemy go uczcić debatą o sytuacji języków zagrożonych w Polsce. Będziemy rozmawiać o aktualnej kondycji języka śląskiego i wilamowskiego oraz zastanowimy się, jaka rysuje się przed nimi przyszłość - powiedziała Monika Rosa.

W debacie, poza członkami zespołu, udział wezmą także eksperci: etnolożka prof. Justyna Olko z Uniwersytetu Warszawskiego, socjolożka prof. Ewa Michna z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Marcin Musiał, śląski regionalista.

Monika Rosa podkreśliła, że chce walczyć o uznanie języka śląskiego za język regionalny. W piątek w Sejmie zostanie złożony projekt stosownej ustawy. - W poprzedniej kadencji Sejmu złożona przeze mnie ustawa przeleżała 1,5 roku w sejmowej zamrażarce, by na sam koniec kadencji PiS odrzucił ją bez żadnej dyskusji. A temat języka śląskiego, którym według spisu powszechnego z 2011 r. posługuje się ponad pół miliona obywatelek i obywateli Polski, nie może być przemilczany. To sprawa dla nas, Ślązaków, podstawowa - zaznaczyła Rosa, cytowana przez „Dziennik Zachodni”. 

Nie jest to pierwszy raz, gdy do Sejmu trafia projekt ustawy zakładającej uznanie języka śląskiego za język regionalny. Dotychczas jednak się to nie udawało.

Źródło: Dziennik Zachodni
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA