fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Benedykt chce usunąć swoje imię z nowej książki

AFP
Były papież Benedykt XVI chce usunąć swoje imię jako współautora nowej książki na temat celibatu księży.

Benedykt XVI wystąpił w obronie celibatu w książce, której współautorem jest kardynał Robert Sarah. To reakcja na propozycję, by żonaci mężczyźni mogli być wyświęcani na księży w Amazonii.

W książce papież Benedykt XVI przekonuje, że celibat, wielowiekowa tradycja w Kościele katolickim ma "ogromne znaczenie", ponieważ pozwala kapłanom skupić się na swoich obowiązkach.

Arcybiskup Georg Ganswein przekazał agencji Reutersa, że na polecenie byłego papieża, poprosił głównego autora książki o kontakt z wydawcami i dokonanie zmian.

Książka ma jutro ukazać się we Francji. W weekend pojawiły się fragmenty, w których zdaniem wielu ekspertów Benedykt XVI ryzykuje podważenie swojego następcy.

W październiku biskupi katoliccy w czasie synodu dyskutowali na temat przyszłości Kościoła w Amazonii. Wśród wniosków z tego spotkania pojawiła się sugestia, że w odludnych częściach Amazonii można byłoby wyświęcać starszych, żonatych mężczyzn na księży.

Biskupi z Ameryki Południowej przekonywali, że byłaby to odpowiedź na zbyt małą liczbę księży w regionie. Papież Franciszek ma rozważyć tę propozycję. Decyzję ma podjąć w ciągu kilku miesięcy.

Temat ten pokazał różnice między konserwatystami i zwolennikami postępu w Kościele katolickim.

Kardynał Robert Sarah odrzucał oskarżenia mediów mówiące o tym, że wykorzystał nazwisko Benedykta XVII bez jego zgody. 

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA