24-latka, która nosi tylko imię, dołączy do operacji morskich. - To bardzo poważna sprawa. To wielka odpowiedzialność za nas wszystkich i wiem, że muszę się dobrze spisać - powiedziała w rozmowie z CNN.

Kobieta ukończyła podstawowej szkolenie w indyjskiej Akademii Marynarki Wojennej w 2018 roku. Później dołączyła do morskiego dywizjonu lotniczego INAS 550.

Do 1992 roku indyjskie siły morskie zezwalały kobietom jedynie na służbę medyczną. Shivangi będzie latała na Dornierach, które są wykorzystywane do transportu i zwiadu morskiego. Maszyny startują i lądują na lądzie, a nie na lotniskowcach.

Z danych Ministerstwa Obrony Indii wynika, że Marynarka Wojenna ma stanowiska dla 735 pilotów, z czego około 644 miejsc jest wypełnionych. Na wyposażeniu armii są myśliwce MIG 29-K, Boeingi P-8l, śmigłowce i samoloty rozpoznawcze.

Shivangi nie jest pierwszą kobietą, która dołączyła do indyjskich sił zbrojnych. Przełom nastąpił w 2016 roku, a w maju tego roku porucznik Bhawana Kanth została pierwszą kobietą, która zakwalifikowała się do podjęcia misji bojowych w myśliwcu. Kolejne dwie kobiety mają zostać pilotami marynarki wojennej 21 grudnia.