fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Węgierscy lekarze rozdzielili bliźniaczki złączone głowami

AFP
Bliźniaczki z Bangladeszu, które urodziły się ze złączonymi głowami, zostały rozdzielone przez węgierskich chirurgów. Zabieg przeprowadzono w Dhace i trwał 30 godzin.

Bliźniaczki Rabeya i Rukaya w ubiegłym miesiącu świętowały swoje trzecie urodziny. Dziewczynki przyszły na świat z rzadkim zaburzeniem embrionalnym, które dotyka około jednego na pięć do sześciu milionów urodzeń.

Neurochirurg Andras Csokay powiedział, że bliźniaczki były w stanie stabilnym po zakończeniu operacji. - Musimy być teraz bardzo ostrożni - powiedział lekarz, który kierował 35-osobowym zespołem z Węgier.

Po oddzieleniu czaszek i mózgów lekarze zaczęli pokrywać miejsce rozcięcia tkankami miękkimi. Przed operacją lekarze podkreślali, że jest spore ryzyko, że jedna z dziewczynek nie przeżyje. Szansę przeżycia obu pacjentek oceniali na 50 proc. 

Csokay jest członkiem fundacji ADPF, która zapewnia bezpłatne operacje biednym ludziom na Węgrzech i poza granicami kraju. Rodzice dziewczynek zwrócili się do lekarzy o pomoc w 2017 roku.

Pierwsza faza operacji polegała na rozdzieleniu wspólnych naczyń krwionośnych. Trwało to 14 godzin.

Lekarze z ADPF do tej pory przeprowadzili około 500 operacji rekonstrukcyjnych w Azji i Afryce.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA