fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Kolumbia nada obywatelstwo dzieciom imigrantów z Wenezueli

AFP
Kolumbia nada obywatelstwo ponad 24 tysiącom dzieci wenezuelskich migrantów. W ten sposób kraj chce zapobiec bezpaństwowości dzieci i ograniczeniu dostępu do edukacji i opieki zdrowotnej - zapowiedział prezydent Ivan Duque.

Obywatelstwo otrzymają wszystkie dzieci wenezuelskich migrantów, które przyszły na świat w Kolumbii od sierpnia 2015 roku.

W Kolumbii osiedliło się prawie 1,4 mln Wenezuelczyków. Z kraju uciekali przed trwającym kryzysem politycznym i gospodarczym, który doprowadził do powszechnych braków żywności i leków.

Obecnie dzieci Wenezuelczyków nie mają dokumentów tożsamości lub dowodów obywatelstwa. Poza granicami kraju funkcjonuje niewiele konsulatów, a powrót do kraju dla wielu rodzin jest zbyt ryzykowny. Oznacza to, że rodzice nie mogą zarejestrować swoich dzieci.

- Wspieramy dzieci, wspieramy te niewinne maleństwa, które chcą mieć prawo do obywatelstwa, by z dumą mówić, że są Kolumbijczykami - powiedział prezydent Duque.

- Przyjmiemy ich. Będziemy ich wspierać w tych trudnych czasach. Damy tysiącom rodzin promień nadziei - dodał.

Prezydent Kolumbii, podobnie jak jego poprzednik Juan Manuel Santos, wielokrotnie wzywał mieszkańców swojego kraju, by nieśli pomoc obywatelom Wenezueli. W Kolumbii nie wprowadzono rygorystycznym wymogów imigracyjnych, w przeciwieństwie do Peru i innych państw w regionie.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA