fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Spiczaste kaptury na ulicach Andaluzji. Trwa Semana Santa

AFP
Semana Santa jest najważniejszym świętem religijnym w całej Hiszpanii, ale nigdzie obchody Wielkiego Tygodnia nie są tak żarliwe i tak spektakularne jak na południu, w Andaluzji. Tradycje Semana Santa sięgają XIV wieku. Barwnym elementem wielkiego tygodnia są procesje, organizowane przez religijne bractwa.

Członkowie bractw na czas procesji ubierają się w pokutne szaty oraz zakładają na głowy kaptury. Każda procesja ma swój ustalony porządek. Pierwsi w kolejności, za wielkim krzyżem, niesionym na początku, to tzw. Los Nazarenos, ubrani w habity koloru swojej wspólnoty. To oni noszą wysokie stożkowate kaptury, w rękach trzymając świece lub religijne emblematy. Często poruszają się boso.

Za nimi podążają inni członkowie bractwa, akolici, czyli Los Penitentes. Następna w kolejności jest El Paso - platforma z obrazem, zestawem obrazów lub rzeźbą sakralną. Figury przedstawiają sceny rodzajowe z Biblii związane przeważnie z Męką Pańską. Niektóre sceny są bardzo stare, a potrafią ważyć nawet kilka ton. Dla niosących je członków bractwa to forma umartwienia.

Procesje mogą być przerywane przez Las Saetas - śpiewaków, występujących najczęściej na balkonach. Procesja wówczas staje i milknie, i w skupieniu wysłuchuje religijnej pieśni wykonywanej acapella.

Dla Hiszpanów wzięcie udziału w uroczystościach obchodów "Semana Santa" jest tak ważne, że wielu z nich bierze w tym czasie urlop.

W procesjach bierze udział od kilkuset do kilku tysięcy uczestników. Najdłuższe z nich potrafią trwać nawet kilkanaście godzin.

Semana Santa jest tak popularny w Andaluzji, że rezerwację hotelu lepiej zrobić nawet pół roku wcześniej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA