fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Burundi: Rysunki na zdjęciu prezydenta. Uczennicom grozi więzienie

Copyright World Economic Forum (www.weforum.org)/Eric Miller, mailto:emiller@iafrica.com emiller@iafrica.com) [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)]
Trzy uczennice z Burundi spędziły weekend w areszcie, po tym jak zostały zatrzymane za umieszczanie rysunków na twarzy prezydenta kraju w swoich szkolnych podręcznikach. Teraz grozi im do pięciu lat więzienia - alarmuje Human Rights Watch.

Wszystkie zatrzymane uczennice są niepełnoletnie - podaje CNN. Aresztowano je w ubiegłym tygodniu, a w poniedziałek usłyszały zarzut "obrazy głowy państwa" - twierdzi HRW.

Uczennice będą sądzone za to, że umieszczały rysunki na zdjęciu przedstawiającym prezydenta Pierre'a Nkurunzizę - mówi Lewis Mudge, dyrektor ds. środkowej Afryki w HRW.

Mudge podkreślił, że w szkołach w Burundi podręczniki często są przekazywane sobie przez uczniów z różnych klas, więc w tym przypadku trudno dokładnie określić kto pierwszy zaczął rysować po zdjęciu prezydenta.

- To absurdalne, że w ogóle o tym rozmawiamy. To są uczennice - dodał Mudge.

Jak podaje CNN uczniowie i uczennice w Burundi trafiali już w przeszłości do aresztu za podobne "przestępstwa".

W 2016 roku agenci wywiadu Burundi aresztowali ośmiu uczniów szkoły średniej, którzy napisali na zdjęciu prezydenta w podręczniku "Precz" oraz "nie dla trzeciej kadencji" - podaje HRW.

W tym samym roku setki dzieci wydalono ze szkół za rysowanie na zdjęciu prezydenta w podręcznikach.

Nkurunziza jest prezydentem Burundi od 2005 roku. W 2015 roku - mimo masowych protestów społecznych - został wybrany na trzecią kadencję. Sąd Konstytucyjny Burundi uznał, że wybór jest zgodny z prawem, ponieważ na pierwszą kadencję Nkurunzizę na prezydenta wybrał parlament - a dopiero dwie kolejne kadencje to wynik wyborów powszechnych.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA