fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Haszysz i marihuana popularne wśród młodych Polaków

stock.adobe.com
Miękkie narkotyki najpopularniejsze wśród młodych Polaków, ale najczęściej wybieraną używką wciąż jest alkohol.

W czwartek w Warszawie przypomnieli o tym eksperci podczas seminarium, którego głównym tematem był problem obecności narkotyków w ruchu drogowym (o tym „Rzeczpospolita" szeroko pisała w czwartek).

Przy tej okazji Krajowe Biuro do spraw Przeciwdziałania Narkomanii przytoczyło badania (zarówno własne, jak i przeprowadzone przez CBOS) dotyczące używania substancji psychoaktywnych.

Co z nich wynika?

Na pytanie skierowane do osób w wieku 18–19 lat o to, czy kiedykolwiek w życiu użyły narkotyków – ponad 45 proc. odpowiedziało twierdząco, przyznając, że mają za sobą takie doświadczenie – tak było w 2016 r. Tymczasem jeszcze w 2008 r. odsetek takich osób sięgał ok. 35 proc. Kolejnym narkotykiem, po który młodzi sięgnęli choć raz w życiu, jest amfetamina, a po niej ecstasy.

Jak przypomina Krajowe Biuro do spraw Przeciwdziałania Narkomanii z kolei 2010 r. to okres, kiedy nastąpił boom dopalaczowy – to wówczas najwięcej młodych przyznało się do tego, że po dopalacz sięgnęło kiedykolwiek w życiu.

Z kolei dane Biuletynu Statystycznego EMCDDA (Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków) z tego roku pokazują, jak pod względem używania narkotyków Polska wygląda na tle Europy – i okazuje się, że nie najgorzej. Na pytanie o użycie narkotyków w ostatnim roku pozytywnie odpowiada 4,7 proc. pytanych (w wieku 15–64 lat). Najniższe wskaźniki dotyczą Cypru (2,2 proc. osób), Węgier i Grecji (po 2,9 proc.). Z kolei najwyższe – jeśli chodzi o używanie narkotyków w ciągu ostatniego roku przez wspominaną grupę wiekową – dotyczy Czech (tu odsetek używających je sięga 12,3 proc.) i kolejno Francji, Włoch, Holandii i Hiszpanii.

Z kolei przodujemy pod względem używania alkoholu, który wciąż jest najbardziej popularną z używek – w ciągu ostatniego roku sięgnęło po mocne trunki 89,7 proc. Polaków (w wieku 15–64 lat). W Szwecji odsetek był podobny. Z kolei najmniej twierdzących odpowiedzi na pytanie o używanie alkoholu dotyczy Portugalii (tylko 59,4 proc.).

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA