Reklama
Rozwiń

Aukcja Pride Of Poland: Lepiej niż przed rokiem, daleko do rekordu

Z jedenastu koni, wystawionych na niedzielną aukcję Pride of Poland, sprzedano tylko sześć. Najdroższa była klacz Parmana, którą wylicytowano za 180 tys. euro.

Aktualizacja: 13.08.2018 06:14 Publikacja: 12.08.2018 22:47

Aukcja Pride Of Poland: Lepiej niż przed rokiem, daleko do rekordu

Foto: Fotorzepa/ Krzysztof Skłodowski

qm

W zeszłym roku na licytację wystawiono 24 konie. Tym razem na aukcję trafiło pięć koni ze stadniny w Janowie Podlaskim, cztery z Michałowa, jednego ze stadniny w Białce i jednego z hodowli prywatnej.

Najdroższa w tym roku okazała się klacz Parmana ze stadniny w Michałowie, wylicytowana za 180 tys. euro. Poza tym sprzedano siwą klacz Pilarosa z Janowa Podlaskiego (133 tys. euro), oraz Esimę (65 tys. euro), Foggitę (56 tys. euro), Elbera (52 tys. euro) oraz Perikę (15 tys. euro).

Pięć koni nie osiągnęło na licytacji zakładanej przez właścicieli ceny minimalnej i nie zostało sprzedanych.

Za sześć sprzedanych koni uzyskano łącznie 501 tys. euro. To więcej, niż przed rokiem (410 tys. euro), ale w rekordowym roku 2015 r., zebrano ponad 4 mln euro.

- Janowska stadnina sprzedała na aukcji tylko jednego konia (Pilarosę - red.), to nie najlepszy prognostyk - ocenił w rozmowie z "Dziennikiem Wschodnim" Jerzy Białobok, zwolniony w 2016 roku były wieloletni prezes stadniny w Michałowie. - Trochę powinni przyłożyć się do pracy nad końmi, ale były w lepszej kondycji. Koń musi być wypielęgnowany, mieć dobry ruch, umięśnienie. Tego troszeczkę zabrakło tym klaczom. Te pół miliona to już jest coś, jeszcze parę lat i może coś uda się odbudować. Zabrakło mi jednak publiczności na aukcji. Bardziej przypominało to imprezę komercyjną dla bogaczy, nie dla wszystkich - ocenił. Widzów zniechęciła najpewniej cena zaproszeń, która wynosiła 450 złotych - zwraca uwagę "Kurier Lubelski".

- Uważam, że ceny za konie były przyzwoite. To że się wysoko cenimy to też dobrze, bo nie będą nam zarzucać że wyprzedajemy - komentowała z kolei prof. Krystyna Chmiel, konsultant ds. hodowli w stadninie w Janowie Podlaskim.

Społeczeństwo
Państwo w państwie. Wybuch gazu, lata tułaczki i walka z urzędnikami
Społeczeństwo
Jacek Kastelaniec: Antysemityzm, a także niechęć do migrantów biorą się z obojętności
Społeczeństwo
Reportaż ze Słubic: Granice cierpliwości
pogoda
Fala upałów wkroczyła do Polski. Wiadomo, kiedy zrobi się chłodniej
Społeczeństwo
Powszechna służba dla państwa. Czy będą obowiązkowe szkolenia dla młodych