fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Adidas sprzedaje koszulki z sierpem i młotem. Oburzenie na Litwie

Screen ze strony Adidasa
Na Litwie skrytykowano firmę Adidas za wypuszczenie do sprzedaży koszulek i sukienek z napisem USSR oraz godłem Związku Radzieckiego.

"Dla uczczenia spotkania z Rosją w 2018 roku (mistrzostwa świata w tym kraju - przyp. red.) Adidas sięgnął do archiwów i przygotował dokładne repliki koszulek, noszonych przez znane zespoły z lat dziewięćdziesiątych" - napisał na swojej stronie Adidas w opisie jednej z prezentowanych w internetowym sklepie koszulek.

"To autentyczna replika koszulki z 1991 roku, noszona przez Rosję, aż do ostatniego ściegu" - czytamy dalej. Na koszulce znalazł się napis USRR z przodu oraz godło Związku Radzieckiego - wizerunek złotego sierpa i młota na tle kuli ziemskiej obróconej tak by było widać Eurazję i Afrykę.

Koszulka kosztuje 90 dolarów. Można ją nabyć w wersji męskiej i damskiej, jest też sukienka z identycznym motywem. Co ciekawe, w sklepie Adidasa wszystkie te produkty prezentowane są przez czarnoskórych modeli.

"W czasach komunizmu Adidas był jedyną firmą, która na międzynarodowych turniejach sportowych ubierała sowieckich sportowców. I wtedy dla obywateli ZSRR sportowe ubrania firmy, które znali z telewizorów, zyskały status kultowych. To do tej nostalgii starali się widać nawiązać marketingowy firmy" - skomentowała na swojej stronie Telewizja Biełsat.

"Niektórzy wciąż jeszcze cierpią na nostalgię za imperium" - wpis o takiej treści retweetował natomiast Linas Linkevicius, minister spraw zagranicznych Litwy.

Oburzenie wyrażali też inni użytkownicy Twittera z Litwy.

Na Litwie korzystanie z symboli radzieckich jest w miejscach publicznych zabronione i podlega surowym karom pieniężnym w wysokości od 144 do 289 euro.

Źródło: rp.pl/ Radio znad Wili, Belsat
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA