Społeczeństwo

Japonia: 18-latkowie będą mogli wziąć ślub, ale palić - nie

adobestock
Młodzi Japończycy będą uznawani za osoby dorosłe już w wieku 18 lat, a nie jak obecnie, dopiero gdy mają lat 20 - zakłada nowa propozycja rządu.

Jeśli zmiana zostanie zatwierdzona, 18-latkowie będą mogli zawierać związki małżeńskie, podpisywać umowy i zaciągać pożyczki bez zgody rodziców. Nadal jednak będą mieli zakaz palenia, picia alkoholu i uprawiania hazardu - aż przestaną być nastolatkami.

Byłaby to pierwsza zmiana w przepisach definiujących wejście w dorosłość od wprowadzenia zasad w 1876 roku.

Zgodnie z prawem obecnie osoby poniżej 20 roku życia mogą brać ślub tylko za zgodą rodziców. Mężczyźni mogą to robić w wieku co najmniej 18 lat, kobiety - od 16 lat. Zmiany w przepisach zrównają ten wiek dla obu płci - do 18 lat. Według rządu "nie było uzasadnienia dla tej różnicy".

Jak zaznacza BBC, 18- i 19-latkowie będą mogli np. podpisać umowę na abonament telefoniczny, ale w związku z obawami, że niektóre firmy mogą stosować techniki sprzedaży wykorzystujące niedoświadczenie nastolatków, w prawie znajdą się specjalne zapisy chroniące w takich sytuacjach. Młodzi będą mogli anulować umowy, jeśli stwierdzą, że sprzedawcy ich zmanipulowali lub zmusili do podpisania umowy.

Źródło: rp.pl/ BBC

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL