fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Jordania: Ślub przestanie chronić od kary za gwałt?

123RF
Jordański parlament ma, w czasie specjalnego posiedzenia, które zostanie zwołane po zakończeniu ramadanu, zlikwidować artykuł 308 Kodeksu karnego, który zwalnia gwałciciela od odpowiedzialności karnej za gwałt, jeżeli poślubi on swoją ofiarę.

Obrońcy praw kobiet podkreślają, że odwołanie artykułu 308 będzie ich zwycięstwem, ale dodają, że przed nimi jest jeszcze wiele pracy, ponieważ większość mieszkańców kraju hołduje patriarchalnym tradycjom - zgwałconym kobieto grozi często śmierć z ręki swoich bliskich, którzy chronią w ten sposób rodzinę przed niesławą (tzw. zabójstwo honorowe).

Asma Khader, prawniczka działająca na rzecz równouprawnienia kobiet i mężczyzn mówi, ze w Jordanii panuje "patriarchalna mentalność", a społeczeństwo "nigdy nie karze mężczyzn".

Zasada o tym, że ślub z gwałcicielem zwalnia go od odpowiedzialności karnej obowiązuje w wielu krajach arabskich: w Tunezji, Libanie, Syrii, Libii, Kuwejcie, Iraku, Bahrajnie, Algierii i na terytorium Autonomii Palestyńskiej - wynika z danych Human Rights Watch. Odeszły od niej natomiast Egipt i Maroko.

Jordański sędzia Jehad al-Duradi, który orzekał w wielu sprawach dotyczących przemocy seksualnej twierdzi, że wiele kobiet wychodzi za mąż za gwałcicieli "w akcie desperacji".

Sędzia przytacza sprawę 15-latki, która została zgwałcona przez męża swojej siostry i zaszła z nim w ciążę. Nastolatka zgodziła się na ślub, a mąż odprawił ją z domu tuż po zaślubinach. Dziewczyna zdecydowała się na takie rozwiązanie, aby uniknąć śmierci z ręki któregoś z członków rodziny, którą - jako zgwałcona matka nieślubnego dziecka - okrywałaby złą sławą.

AP zwraca uwagę, że w jordańskim Kodeksie karnym są jeszcze inne przepisy, które łagodzą kary dla mężczyzn stosujących przemoc wobec kobiet.

Jeden z artykułów łagodzi karę wobec mężczyzny, który zamorduje swoją żonę, albo spokrewnioną ze sobą kobietę za uprawianie seksu pozamałżeńskiego. Inny przepis przewiduje, że za zabójstwo będące efektem "szału spowodowanego bezprawnym lub niebezpiecznym działaniem" kara więzienia może ograniczać się zaledwie do jednego roku, przy czym - jeśli rodzina ofiary i zabójcy zaskarży taki wyrok - kara może być zmniejszona jeszcze o połowę. W efekcie za zabicie córki lub siostry mężczyźni często byli skazywani na zaledwie sześć miesięcy więzienia.

To jednak zmieniło się w ostatnich latach - od 2010 roku kary za zabójstwo zawsze przekraczają 10 lat. Al-Duradi mówi, że choć nie zmieniło się prawo, to zmieniła się jego interpretacja.

Źródło: AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA