fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Norwegia: Polacy najbardziej narażeni na przemoc

Pixabay
Norweski urząd statystyczny opublikował wyniki badań dotyczących poziomu życia imigrantów. Najbardziej narażeni na przemoc są młodzi Polacy.

Z badań wynika, że w 2016 roku w Norwegii 5,2 procent Polaków poniżej 24 roku życia padło ofiarą przestępstw lub przemocy. Prawie dwa procent z nich odniosło widoczne rany na ciele. Ten wynik jest najwyższy wśród młodych obcokrajowców zameldowanych w Norwegii.

Naukowcy tłumaczą, że ten rezultat wynika z licznej grupy naszych obywateli w Norwegii. Młodzi Polacy stanowią najliczniejszą grupę, dlatego są najbardziej narażeni na przemoc i styczność z przestępczością.

W Norwegii mieszka prawie 100 tysięcy Polaków. Większość z nich w małych miejscowościach. 17 proc. Polaków mieszka na wsiach poniżej 200 mieszkańców. Zdecydowana większość, bo 90 proc., mówi w domu wyłącznie po polsku. Również większość deklaruje słabe przywiązanie z Norwegią i brak zaufania do tamtejszej policji. 

38 proc. deklaruje, że chce zostać w Norwegii na stałe, 22 proc. planuje powrót do kraju. 

Badanie przeprowadzono na próbie blisko 4 500 osób w wieku 16 do 74 lat pochodzących z 12 krajów i mieszkających w Norwegii co najmniej od 2 lat.

Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA