fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Oxford Dictionaries uznały "post-prawdę" za słowo 2016 roku

AFP
Określenie "post-prawda" zostało uznane za słowo roku przez redakcję Oxford Dictionaries. Powodem ma być gwałtowny wzrost jego popularności w związku z referendum ws. Brexitu oraz sukcesem Donalda Trumpa w czasie wyborów prezydenckich w USA.

"Post-prawda" ("Post-truth") awansowała z marginalnego terminu do jednego z najważniejszych słów w politycznych komentarzach - głosi oświadczenie redakcji Oxford Dictionaries. Jego autorzy zwracają uwagę, że słowo to było w 2015 roku używane częściej o 2000 procent niż w roku 2014.

Co oznacza "Post-prawda"? Wydawca słowników definiuje je jako "okoliczności, w których fakty mają mniejszy wpływ na kształtowanie opinii publicznej niż odwoływanie się do jej emocji i osobistych przekonań".

Casper Grathwohl, z wydawnictwa Oxford University Press podkreślił, że "post-prawda" jest zasilana w dzisiejszych czasach rozwojem mediów społecznościowych, jako źródła informacji i rosnącą nieufnością wobec faktów oferowanych przez media i polityków uważanych za establishmentowych.

"Post-prawda" w pobitym polu zostawiła słowa "Brexiteer" używane na określenie zwolenników Brexitu i "alt-prawica".

Słowo "post-prawda" po raz pierwszy pojawiło się w 1902 roku w eseju Steve'a Tesicha w magazynie "The Nation".

Tesich przekonywał, że "wolni ludzie zdecydowali, że chcą żyć w świecie 'post-prawdy'".

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA