fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Szwedzi w ciągu pięciu lat zrezygnują z używania gotówki

Flickr/reynermedia
Według raportu przygotowanego przez szwedzkie radio publiczne, za około 5 lat jedynie 0,5 procent transakcji będzie rozlicznych przy pomocy gotówki.

W ciągu najbliższych pięciu lat Szwedzi niemal całkowicie przestaną posługiwać się banknotami i monetami. Już w tej chwili cztery na pięć transakcji w Szwecji to transakcje bezgotówkowe. Jak informuje bank centralny Riksbanken, obrót gotówkowy zaniknie od lat trzydziestych XXI wieku.

Kraje Skandynawskie przodują w eliminowaniu gotówki z obiegu. Szwedzi posługują się kartami kredytowymi aż trzy razy częściej niż robią to inni Europejczycy. Ze względu na to, że płatności elektroniczne oznaczają mniejsze koszty, banki nieustannie je promują. Obrót bezgotówkowy pozwala również na większą kontrolę podatników ze strony fiskusa.

Do całkowitego zastąpienia gotówki kartami kredytowymi w Unii Europejskiej jeszcze daleka droga. Niemcy, których gospodarka dominuje na kontynencie, do pomysłu nastawieni są sceptycznie. Obecnie, 80 procent transakcji rozliczanych jest gotówką.

Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA