fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Gen. brygady Sławomir Wojciechowski nowym dowódcą operacyjnym sił zbrojnych

Nowy dowódca operacyjny - pierwszy po prawej
Combat Camera, Waldemar Młynarczyk
Nowym dowódcą operacyjnym sił zbrojnych będzie generał brygady Sławomir Wojciechowski - ustaliła "Rzeczpospolita".

Zastąpi on na tym stanowisku generała Marka Tomaszyckiego, dotychczasowego dowódcę operacyjnego, a także kandydata na Naczelnego Dowódcę na czas wojny. Tomaszyckiemu z końcem grudnia kończy się kadencja.

Generał Sławomir Wojciechowski „jest jednym z głównych twórców Reformy Systemu Kierowania i Dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP" – czytamy na stronie internetowej Dowództwa Operacyjnego. Był szefem Zespołu ds. Nowego systemu Kierowania i Dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP. Wcześniej kierował zaś Zarządem Planowania Operacyjnego P-3 Sztabu Generalnego WP, zajmował się pracami przy wdrożeniu Wojennego Systemu Dowodzenia.

Wojciechowski zdobywał też doświadczenie na misjach zagranicznych. W 2011 r. Dowodził IX Zmianą PKW w Afganistanie, a wcześniej 17 Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną i 4 Zielonogórskiem Pułkiem Przeciwlotniczym. W latach 2009-2010 stworzył i dowodził pierwszą w kraju Grupą Bojową UE, a w trakcie IV Zmiany PKW w Iraku w 2005 r. kierował Sztabem Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe.

Wojciechowski jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie (1987), Akademii Obrony Narodowej (1995), Joint Services Staff College w Shrivenham w Wielkiej Brytanii (2001), Kursu Połączonego Centrum Operacji w Oberammergau w Niemczech (2002) oraz Studium Polityki Obronnej w US Army War College w Carlisle (2008).

Od 2013 roku był Dyrektorem Departamentu Strategii i Planowania Obronnego MON. 11 sierpnia 2015 roku został wyznaczony przez poprzedniego ministra obrony Tomasza Siemoniaka na stanowisko Zastępcy Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Przypomnijmy, że nie jest to jedyna zmiana na najwyższych stanowiskach w polskiej armii. Wniosek o odejście z wojska złożył w pierwszej połowie grudnia generał Mirosław Różański, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. Niebawem odejdzie też gen. Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego.

Jak informuje na stronie internetowej MON Bartłomiej Misiewicz, rzecznik resortu Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało do uzgodnień resortowych projekt ustawy wprowadzającej nowy system dowodzenia i kierowania Siłami Zbrojnymi RP.

„Ujednolicony system kierowania armią zastąpi strukturę opartą na trzech równolegle działających dowództwach, wprowadzony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w 2013 roku" – czytamy w komunikacie MON.

Z naszych ustaleń wynika, że ma on podnieść rangę szefa Sztabu Generalnego, które w przypadku wojny będzie dowodził polską armią. Teraz szef Sztabu Generalnego WP pełni rolę ośrodka planowania. To organ doradczy prezydenta, premiera i szefa MON.

Przypomnijmy, że zgodnie z nową ustawą wprowadzającą nowy rodzaj wojsk czyli Wojska Obronę Terytorialną. Jej dowódcę będzie powoływał Prezydent RP.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA