Defilada w Warszawie: Co będzie można zobaczyć?

W defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego w Warszawie przejadą i nowoczesne czołgi, i średniowieczni wojowie na koniach.

Aktualizacja: 14.08.2018 09:34 Publikacja: 13.08.2018 18:42

Podczas defilady będzie można zobaczyć nie tylko żołnierzy, ale i członków grup rekonstrukcyjnych

Podczas defilady będzie można zobaczyć nie tylko żołnierzy, ale i członków grup rekonstrukcyjnych

Foto: MON

15 sierpnia w stolicy, po raz pierwszy w nowej lokalizacji, czyli na Wisłostradzie, odbędzie się parada z okazji Święto Wojska Polskiego. MON zapowiada, że defiladowym krokiem przemaszeruje ponad tysiąc żołnierzy i 900 rekonstruktorów, po ulicach przejedzie prawie 200 wojskowych maszyn, a na niebie przeleci ponad 100 samolotów i śmigłowców.

Pokaz wojska

Wielka Defilada Niepodległości, bo tak została nazwana, przejdzie wzdłuż bulwarów na zachodnim brzegu Wisły, od mostu Gdańskiego do mostu Śląsko-Dąbrowskiego. Przemarsz wojska i przejazd pojazdów będzie trwał od godz. 13 do 15. W tym czasie okoliczne drogi i mosty Gdański, Świętokrzyski oraz Śląsko-Dąbrowski będą zamknięte.

Punkt kulminacyjny będzie znajdował się przy multimedialnym parku fontann wodnych, gdzie defiladę przyjmie Andrzej Duda, prezydent RP, oraz premier Mateusz Morawiecki. Zdaniem MON najlepszym punktem do obserwacji parady są okolice skarpy i parku fontann.

Przemaszeruje 16 pododdziałów reprezentacyjnych wszystkich rodzajów wojsk i wojskowych uczelni z pocztami sztandarowymi, a także klas mundurowych. W paradzie wezmą udział żołnierze amerykańscy, brytyjscy, rumuńscy i chorwaccy z Grupy Bojowej NATO stacjonującej w Orzyszu. Wisłostradą przejadą m.in. transportery Rosomak, moździerze Rak, armatohaubice Krab, transportery Stryker i czołgi Abrams, a także czołgi Twardy i Leopard.

Wzdłuż Wisły przeleci około 100 samolotów i śmigłowców. Paradę powietrzną rozpocznie przelot samolotów z zespołu Biało-Czerwone Iskry, a zakończy lot samolotów ViP kupionych przez ministra Antoniego Macierewicza: G550 oraz B737, które będą eskortowane przez samoloty F-16. Nie zobaczymy najpewniej samolotów MiG-29 i SU-22, które są uziemione po wypadkach, za to przelecą m.in. śmigłowce SW-4 Puszczyk, Mi-2, W-3 oraz samoloty M-28 Bryza, C-295M, C-130, M-346.

Przejedzie rycerstwo

Po raz pierwszy od 1966 roku, gdy z wielkim rozmachem została zorganizowana defilada z okazji tysiąclecia państwa polskiego, paradzie wojskowej będzie towarzyszył przemarsz ponad 900 przedstawicieli grup rekonstrukcyjnych (w tym ok. 260 na koniach), którzy pokażą historię oręża od czasów wczesnośredniowiecznych do II wojny światowej. Miłośnicy historii otworzą m.in. drużyny wojów pierwszych Piastów, uczestników powstań narodowych.

Lubelska Fundacja Niepodległości zaprezentuje podczas tej defilady historyczne pojazdy wykorzystywane przez Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie: Willysa Forda GPW, wóz opancerzony Scout Car M3, opancerzony samochód zwiadowczy Daimler Dingo, półciężarówkę Dodge Wc-52 zaadaptowaną dla służby sanitarnej oraz motocykl brytyjski Royal Enfield 350 – używany przez łączników i gońców motocyklowych 1 Dywizji Pancernej.

Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało specjalną księgę pamiątkową z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Każdy będzie mógł się do niej wpisać przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz przy multimedialnym parku fontann.

Po zakończeniu defilady na błoniach PGE Stadionu Narodowego rozpocznie się wojskowy piknik rodzinny. Do godziny 19 będzie można zwiedzać wystawę sprzętu wojskowego. Tego samego dnia o godz. 17 na placu Marszałka Piłsudskiego odbędzie się piknik rodzinny zorganizowany z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Będzie można zobaczyć transmisję widowiska „Wolność we krwi".

Uroczystości wojskowe, a także pikniki, odbędą się w całej Polsce, m.in. Białymstoku, Kielcach, Katowicach, Poznaniu, Szczecinie.

Ciekawą akcję organizują 14 sierpnia środowiska ukraińskie. Zapalą znicze na mogiłach żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej, którzy walczyli o niepodległą Polskę w wojnie polsko-bolszewickiej. Na grobach żołnierzy Semena Petlury w Zamościu, Przemyślu, Warszawie, Krakowie zostaną umieszczone naklejki z napisem „Sojusznikom RP".

15 sierpnia w stolicy, po raz pierwszy w nowej lokalizacji, czyli na Wisłostradzie, odbędzie się parada z okazji Święto Wojska Polskiego. MON zapowiada, że defiladowym krokiem przemaszeruje ponad tysiąc żołnierzy i 900 rekonstruktorów, po ulicach przejedzie prawie 200 wojskowych maszyn, a na niebie przeleci ponad 100 samolotów i śmigłowców.

Pokaz wojska

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Służby
Rosjanie planowali zamach na Zełenskiego w Polsce? Polak z zarzutami
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Służby
Dymisje w Służbie Ochrony Państwa. Decyzję podjął minister Marcin Kierwiński
Służby
Akcja ABW w sprawie działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Oskarżony obywatel RP
Służby
Ministerialna kontrola w Służbie Ochrony Państwa. Wyniki niejawne
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Służby
Cała prawda o Pegasusie. Jak działał, jakich materiałów dostarczał, kogo podsłuchiwano?