fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Wojsko ćwiczy przed defiladą, utrudnienia w stolicy

Z powodu próby przed Wielką Defiladą Niepodległości już w nocy zaczną się w Warszawie utrudnienia.
ztm
Z powodu próby Wielkiej Defilady Niepodległości w weekend dojdzie do zmiany organizacji ruchu w Warszawie. Zamknięty zostanie kilkukilometrowy odcinek Wisłostrady, a autobusy pojadą objazdami.

Z okazji obchodzonego 15 sierpnia, w rocznicę tzw. Cudu nad Wisłą, Święta Wojska Polskiego, w stolicy od kilku lat odbywają się defilady wojskowe. W tym roku ulicami Warszawy przemaszeruje ponad tysiąc żołnierzy i 900 rekonstruktorów, prawie 200 wojskowych pojazdów, a na niebie nad stolicą pojawi się ponad 100 samolotów i śmigłowców.

W tym roku wojskowa defilada zmienia trasę. Zamiast Traktem Królewskim przejdzie po Wisłostradzie, wzdłuż bulwarów na zachodnim brzegu Wisły.

W nocy z soboty na niedzielę odbędzie się próba generalna przed defiladą, a to oznacza zmiany w ruchu. ZTM informuje, że utrudnienia rozpoczną się w sobotę 11 sierpnia o godzinie 23 i potrwają do godziny 11 w niedzielę.

W niedzielę, od godz. 3 do 11 oraz od 13:20 do 14, tramwaje nie będą się zatrzymywały na przystankach Most Gdański i Wybrzeże Helskie. Od 13:20 do 14 autobusy nie będą jeździły Mostem Gdańskim i Śląsko-Dąbrowskim.

ZTM podaje, że pierwsze utrudnienia rozpoczną się o godzinie 23. Zamknięte zostaną ulice: Wybrzeże Gdyńskie od mostu gen. S. Grota-Roweckiego do mostu Gdańskiego, Wybrzeże Gdańskie od mostu Gdańskiego do R. Sanguszki i Z. Krasińskiego, od pl. T. W. Wilsona do ul. Wybrzeże Gdyńskie. Autobusy linii 11, 118, 185, 385 częściowo zmienią swoje trasy.

Od godziny 2 nad ranem zamknięte zostaną ulice: R. Sanguszki od ul. Zakroczymskiej do Wybrzeże Gdańskie, Wybrzeże Gdańskie od R. Sanguszki do mostu Śląsko-Dąbrowskiego, Nowy Zjazd, Grodzka, Wybrzeże Kościuszkowskie, Karowa od Browarnej do Wybrzeże Kościuszkowskie, Lipowa od Browarnej do Dobrej, Dobra od Lipowej do Karowej, Wioślarska, Ludna od Solec do Wioślarskiej, Solec od Wioślarskiej do mostu Łazienkowskiego oraz jezdnia zachodnia od mostu Łazienkowskiego do ul. Łazienkowskiej, zachodnia jezdnia Czerniakowskiej od Łazienkowskiej do J. Gagarina.

Zmienią się trasy kolejnych linii 105, 107, 159, 108, 114, 118, 127, 141, 162, 166, 167, 171, 185, 187, N16, N66, N33, N83.

W niedzielę między godziną 3 a 11 piesi i rowerzyści nie będą mogli poruszać się po moście Gdańskim. Autobusy i tramwaje będą jeździć normalnie.

Tramwaje nie będą zatrzymywały się jednak na przystankach Most Gdański i Wybrzeże Helskie. Ostatnie zmiany planowane są w godzinach 13:20 - 14, kiedy nad Wisłostradą przelatywać będą samoloty.

Dla pieszych, rowerzystów i autobusów zamknięty zostanie most Gdański i Śląsko-Dąbrowski. Nie jest planowane wyłączenie ruchu tramwajowego. Autobusy linii 160, 190, 227, 500 i 527 będą jeździły w tym czasie na trasach skróconych, natomiast linii 409 - objazdem.

Z powodu montażu i demontażu trybun, do czwartku, 16 sierpnia, do godziny 6 wyłączony z ruchu będzie prawy pas ulicy Wybrzeże Gdańskie w kierunku Mokotowa, pomiędzy R. Sanguszki i Boleść. W tym czasie nie będzie funkcjonował przystanek Sanguszki 01.

Trasy objazdów miejskich autobusów można znaleźć na stronie: www.ztm.waw.pl.

Dowództwo Garnizonu Warszawa informuje, że Wielka Defilada Niepodległości rozpocznie się w środę 15 sierpnia o godz. 13.

"Formacje biorące udział w defiladzie zgrupują się na odcinku od skrzyżowania z ulicą Krasińskiego do Mostu Gdańskiego. Przemarsz wojsk o godz. 15 i przejazd pojazdów, w godzinach 13- 5 rozpocznie się na skrzyżowaniu z ulicą Sanguszki, a zakończy na skrzyżowaniu z ulicą Karową" – czytamy w komunikacie.

Defilada naziemna podzielona zostanie na trzy główne części: pieszą, pojazdów oraz historyczną. W defiladzie lotniczej udział wezmą jednostki Sił Powietrznych i lotnictwa Wojsk Lądowych.

Defilada naziemna rozpocznie się przemarszem 16 pododdziałów reprezentacyjnych Rodzajów Sił Zbrojnych i wojskowych uczelni z pocztami sztandarowymi, po których defilować będzie 60 samodzielnych pocztów sztandarowych jednostek Sił Zbrojnych RP.

Następnie defilować będą żołnierze amerykańscy, brytyjscy, rumuńscy i chorwaccy z Batalionowej Grupy Bojowej NATO stacjonującej w Orzyszu.

Defiladę pieszą zakończą pododdziały i poczty sztandarowe organizacji proobronnych, klas mundurowych, Szwadronu Kawalerii WP oraz Orkiestry Reprezentacyjnej WP.

Defiladę pojazdów stworzy łącznie około dwustu pojazdów kołowych i gąsienicowych, w tym: transportery opancerzone Rosomak, moździerze Rak, armatohaubice Krab, samochody humvee, transportery Stryker, czołgi Abrams, Twardy i Leopard, a także transportery minowania narzutowego Kroton oraz rampa szturmowa i inne.

Z kolei w defiladzie historycznej ponad 900 rekonstruktorów będzie tworzyć szyk historyczny z różnych epok.

Około 650 rekonstruktorów pieszych i ok. 260 konnych w pięciu kolumnach marszowych zaprezentuje: wczesne średniowiecze, średniowiecze, wiek XVII, wiek XIX – okres powstań narodowych oraz wiek XX.

Z kolei lotniczą część defilady rozpocznie przelot 6 samolotów zespołu akrobacyjnego Biało–Czerwone Iskry, a zakończy przelot samolotów G550 oraz B737 do transportu najważniejszych osób w państwie, eskortowanych przez samoloty F-16 Jastrząb.

Podczas defilady lotniczej będzie można zobaczyć w niskim przelocie nad Wisłą m.in. śmigłowce: SW-4 Puszczyk, Mi-2, W-3 oraz m.in. samoloty TS-11 Iskra, M-28 Bryza, C-295M, C-130, M-346, F-16 Jastrząb, G550.

W sumie nad Warszawą wzdłuż Wisły w ramach defilady lotniczej lot wykona około 100 samolotów i śmigłowców.

"Defiladę lotniczą najlepiej obserwować z wybrzeża Wisły pomiędzy mostami Gdańskim i Śląsko – Dąbrowskim" – radzi Dowództwo Garnizonu Warszawa.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA