fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Andrzejczak zmieni sztab armii

Prezydent Andrzej Duda mianował szefa Sztabu Generalnego WP
KPRP
Prezydent mianował pierwszego żołnierza Sił Zbrojnych.

Rajmund Andrzejczak został mianowany nowym szefem Sztabu Generalnego WP i jednocześnie został awansowany na generała broni. Z mundurem pożegnał się poprzedni szef tej instytucji wojskowej gen. Leszek Surawski. Odszedł z wojska na własną prośbę.

Generał Andrzejczak do ubiegłego piątku dowodził szczecińską 12. Dywizją Zmechanizowaną, uznawanych za jedną z najlepszych jednostek wojskowych. Po wręczeniu nominacji prezydent Andrzej Duda podkreślał jego doświadczenie wojskowe i udział w misjach zagranicznych. Przypomniał jego najważniejsze obowiązki.

Czytaj także: Nowy szef Sztabu: Dobry żołnierz, ale czy dyplomata?

– Będzie w perspektywie najbliższych kilku miesięcy wdrażany nowy system kierowania i dowodzenia polską armią. Trzeba go tak wdrożyć, aby również od strony organizacyjnej dowodzenie funkcjonowało sprawnie, aby nie doszło do żadnych zaburzeń i to zarówno jeżeli chodzi o dowodzenie wojskiem polskim, jak również jeżeli chodzi o współdziałanie sojusznicze – mówił prezydent. Dodał, że do priorytetów nowego szefa SG WP będzie należała modernizacja armii. Podkreślił, że liczy „na dobrą współprace szefa Sztabu Generalnego WP z ministrem obrony narodowej w zakresie dalszego rozwoju wojsk obrony terytorialnej".

„Podziękowania i szacunek dla gen. L. Surawskiego, który skutecznie realizował decyzję szczytu NATO i przygotowania armii na obecność baz USA. Gratulacje dla gen. broni R. Andrzejczaka, szefa SG WP, świetnego żołnierza i dzielnego człowieka" – pogratulował nominacji na jednym z portali społecznościowych były szef resortu Antoni Macierewicz. Z kolei Mariusz Błaszczak, szef MON, określił go „najlepszym z najlepszych".

Niebawem do Sejmu trafi ustawa, która wprowadzi zmiany w systemie kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi.

Szef Sztabu Generalnego będzie najważniejszym żołnierzem w państwie, powołany jest do dowodzenia nie tylko w czasie pokoju, ale też wojny. Mają mu podlegać dowódcy rodzajów sił zbrojnych (na razie oprócz Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, które podlega szefowi MON) i dowódca operacyjny.

Nowy system powinien działać od 1 stycznia 2019 r.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA