Służby mundurowe

Francja pozwie Polskę za caracale

H225M Caracal
materiały prasowe
Polskie władze zostały poinformowane przez francuski koncert Airbus Helicopters, że zakończone postępowanie na zakup wielozadaniowych śmigłowców trafi do trybunału arbitrażowego.

W 2015 r. rząd PiS zdecydował o wycofaniu się z podjętej kilka miesięcy wcześniej - za rządów koalicji PO-PSL - decyzji o zakupie caracali dla polskiego wojska.

Przetarg na wielozadaniowe śmigłowce dla wojska rozpisano wiosną 2012 r. W kwietniu 2015 r. MON wskazało na śmigłowiec caracal; wartość kontraktu miała wynieść łącznie z podatkami 13,4 mld zł. Protestowały wtedy PiS i związki zawodowe, działające w zakładach w Mielcu i Świdniku, które również startowały w przetargu. We wrześniu 2015 r. rozpoczęły się negocjacje umowy offsetowej. Na początku października 2016 r. Ministerstwo Rozwoju uznało ofertę offsetową za niezadowalającą, a dalsze rozmowy - za bezprzedmiotowe.

Jak informuje Dziennik.pl, Ministerstwo Obrony Narodowej, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów i prawdopodobnie Ministerstwo Rozwoju jeszcze przed świętami otrzymali pismo od Francuzów.

Z dokumentu wynika, że niepodpisana umowa na dostawę śmigłowców caracal zostanie przekazana do międzynarodowego arbitrażu.

Zdaniem Francuzów negocjacje prowadzono bez woli podpisania umowy. Jako dowód mają świadczyć słowa Antoniego Macierewicza, który przed objęciem stanowiska szefa MON, zapowiadał, że nie zgodzi się na zakup caracali.

Sprawa prawdopodobnie będzie rozpatrywana w Sztokholmie, a Polskę będzie reprezentować Ministerstwo Rozwoju.

Źródło: Dziennik.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL