fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Powrót do sprawy śmierci żołnierzy z Lublińca

materiały archiwalne NATO
4 marca 2003 roku dwóch polskich żołnierzy zginęło od wybuchu miny-pułapki. Wszystko wskazuje na to, że mimo upływu 13 lat, będzie w tej sprawie nowe dochodzenie, nadzorowane przez specjalną prokuraturę Macedonii.
Polski kontyngent stanowiło wówczas 25 komandosów z 1 pułku specjalnego komandosów z Lublińca, którzy we wrześniu 2001 dołączyli do pozostałych żołnierzy NATO w Macedonii. Ich zadanie polegało przede wszystkim na ochronie obserwatorów Unii Europejskiej i OBWE oraz patrolowaniu wyznaczonego terenu.
Warto przypomnieć, że po długotrwałym procesie, 12 oskarżonych zostało pierwotnie skazanych w marcu 2010 roku, ale partie związanez mniejszością albańską doprowadziły do rewizji procesu.
Decyzją Komisji Sejmowej nakazano wznowienie procesu ze względu na uchybienia proceduralne oraz rzekome wymuszenie zeznań. Początkowo zaplanowano rozpoczęcie nowego procesu w 2011 roku. Ale w międzyczasie, jeden z 12 pierwotnych  oskarżonych zmarł.
Należy podkreślić, że mniejszość albańska przez cały okres krytykowała sprawę, jako przykład niesprawiedliwości wobec Albańczyków w Macedonii.
Sąd zaplanował kolejną rozprawę w lutym 2017 roku.
Jednak do procesu może w ogóle nie dojść. Prokuratura Specjalna, która została ustanowiona w ubiegłym roku, w celu zbadania rzekomych przestępstw na najwyższych szczeblach władzy, formalnie poprosiła o przejęcie tej sprawy już 4 listopada bieżącego roku.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA