Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi

Służby medycznie alarmują. Brakuje nie tylko najrzadszych grup, ale także tych najpopularniejszych.

Publikacja: 09.07.2018 19:20

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi

Foto: Fotorzepa/ Roman Bosiacki

Latem wypadków jest więcej, a krwi mniej. Regionalne stacje krwiodawstwa robią wszystko, co mogą, by jej nie zabrakło. Ale i tak część szpitali przesuwa planowane operacje.

Czytaj także: Nic nie zastąpi leku jakim jest krew

W poniedziałek w Warszawie stany bardzo niskie zapasów dotyczyły grup 0 Rh- i A Rh-. Podobnie było w Krakowie i Wrocławiu. W Gdańsku stan bardzo niski dotyczył grupy ARhD+, a niski: ABRhD-, BRhD- i ARhD-.

– W okresie wakacyjnym zwykle obserwujemy spadek liczby dawców odwiedzających centrum krwiodawstwa. Studenci i uczniowie wyjeżdżają z miasta, a dla naszego centrum to bardzo duża liczba dawców. Z drugiej strony więcej osób podróżuje, co wiąże się z większą liczbą wypadków – zauważa Adrianna Franc z wrocławskiego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. W społeczeństwie najrzadsze są ujemne grupy krwi i to właśnie z ich niedoborem stacje zmagają się najczęściej. – Ale w wakacje też przydaje się krew grup 0 RhD+ i ARhD+. Mimo że są to najpopularniejsze grupy krwi, najwięcej jest też osób w szpitalach, które ich potrzebują – przyznaje lek. Anna Jaźwińska-Curyłło, zastępca dyrektora RCKiK w Gdańsku ds. medycznych.

Centra krwiodawstwa nie mogą jednak wydać całej posiadanej krwi. Gdy jej zasoby są niskie i istnieje ryzyko, że mogłoby jej zabraknąć w przypadku działań medycznych ratujących życie, natychmiast wdrażana jest specjalna procedura chroniąca zasoby. – Takie sytuacje wymuszają ograniczenie wydawania krwi do planowanych zabiegów operacyjnych. Staramy się, aby odroczone zabiegi operacyjne mogły się odbyć po jak najkrótszym okresie oczekiwania – wyjaśnia w e-mailu do „Rzeczpospolitej" dyrekcja krakowskiego RCKiK.

Centra krwiodawstwa starają się też jak najszybciej pozyskiwać brakujące składniki krwi z innych ośrodków, w których w danym momencie jest zapas. Wysyłają także do krwiodawców esemesy z prośbą o jej oddanie. Podejmowane są również działania zachęcające do oddawania tej cennej substancji. Przykładowo: w krakowskich autobusach emitowane są spoty promujące krwiodawstwo wśród turystów.

Podobne działania prowadzone są także w Gdańsku. – Wspólnie z Lechią Gdańsk prowadzimy akcję „Biało-zielone środy w RCKiK". Każdy krwiodawca, który w środę poprzedzającą mecz w Gdańsku odda krew, otrzyma voucher na spotkanie – wyjaśnia Anna Jaźwińska-Curyłło.

Regularnie w teren wyjeżdżają także krwiobusy – mobilne punkty, w których można oddawać krew. W ten sposób mogą zrobić to ci, którym trudno jest dotrzeć do punktu krwiodawstwa. Ale zdarza się, że widząc go, na oddanie krwi nagle decydują się turyści, którzy zawsze chcieli to zrobić, ale brakowało im czasu czy okazji.

Krew może oddać każdy zdrowy człowiek między 18. a 65. rokiem życia, który nie przyjmuje innych leków niż suplementy diety i środki antykoncepcyjne. Dawca musi ważyć więcej niż 50 kg. Taka osoba nie może też w ciągu ostatnich sześciu miesięcy mieć wykonywanej akupunktury, tatuażu czy przekłucia uszu, a w ciągu ostatnich 12 miesięcy wykonywanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii) ani przetaczanej krwi.

Latem wypadków jest więcej, a krwi mniej. Regionalne stacje krwiodawstwa robią wszystko, co mogą, by jej nie zabrakło. Ale i tak część szpitali przesuwa planowane operacje.

Czytaj także: Nic nie zastąpi leku jakim jest krew

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Ochrona zdrowia
Ćwiek-Świdecka: Kobiety kupują pigułki „dzień po” jak wtedy, gdy nie było recept
Ochrona zdrowia
Gdańskie centrum sportu zamknięte do odwołania. Znaleziono groźną bakterię
Ochrona zdrowia
Rewolucja w kodeksie etyki lekarskiej? Wykreślone ma być jedno ważne zdanie
Ochrona zdrowia
Izabela Leszczyna: WOŚP nie ma nic wspólnego z wydolnością systemu ochrony zdrowia
Ochrona zdrowia
Sondaż. Polacy chcą skrócenia kolejek do lekarzy i lepszej opieki okołoporodowej