fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Julia Przyłębska to nowy prezes Trybunału Konstytucyjnego

Prezydent Andrzej Duda powołał sędzię Julię Przyłębską na prezesa Trybunału Konstytucyjnego
PAP/Paweł Supernak
W środę w samo południe prezydent Andrzej Duda powołał na stanowisko prezesa Trybunału Konstytucyjnego Julię Przyłębską.

Przypomnijmy, iż wczoraj wieczorem do Kancelarii Prezydenta wpłynęła uchwała Zgromadzenia Ogólnego sędziów Trybunału Konstytucyjnego w sprawie kandydatów na prezesa Trybunału.

W uchwale wskazano dwójkę kandydatów, którzy zostali sędziami z rekomendacji PiS: Julię Przyłębską oraz Mariusza Muszyńskiego

Wcześniej, we wtorek rano, Julia Przyłębska, przejęła obowiązki prezesa TK jako p.o.

Duda: liczę, że TK wróci na należną mu pozycję

Liczę na to, że doświadczenie i cechy osobowościowe pani prezes spowodują, że Trybunał Konstytucyjny wróci nie tylko w wymiarze sprawiedliwości, ale także w ujęciu państwowym, na należną mu pozycję - podkreślił prezydent Andrzej Duda powołując w środę Julię Przyłębską na prezesa TK.

Prezydent zaznaczył, że chce aby orzekanie w Trybunale odbywało się w sposób sprawny. "Oczywiście w taki sposób, aby możliwe było merytoryczne rozpoznanie spraw, oczywiście w taki sposób, aby konieczny czas na refleksję nad sprawami, na ich rozpatrzenie od strony prawnej, czyli to, co jest najistotniejsze, był w pełni możliwy" - wskazał. "Ale o to, aby praca Trybunału posuwała się w sposób dynamiczny, niezwykle mi na tym zależy" - podkreślił.

"Liczę na to, że dzięki doświadczeniu pani prezes, wieloletniemu doświadczeniu w sądzie, który jest sądem bardzo obciążonym, dlatego, że sądy pracy i ubezpieczeń społecznych należą do najbardziej obciążonych, tak jak i sądy cywilne, żeby ta praca posuwała się w sposób taki, który spowoduje, że za jakiś czas - ale mam nadzieję, że w miarę krótki - obywatele będą mogli z satysfakcją mówić, że Trybunał Konstytucyjny załatwia sprawy wnikliwie i szybko. Czyli tak, jak to jest oczekiwane od wymiaru sprawiedliwości, czy od organów administracji publicznej, wtedy kiedy prowadzą swoje postępowania" - zaznaczył Duda.

"Pani prezes życzę pani powodzenia. To jest ważne zadanie. Odbiór społeczny Trybunału Konstytucyjnego bardzo znacząco się pogorszył" - ocenił prezydent. "Liczę na to, że doświadczenie i cechy osobowościowe pani prezes spowodują, że wróci on, i nie tylko w wymiarze sprawiedliwości, ale także w tym ujęciu państwowym na należną mu pozycję" - podkreślił Andrzej Duda.

Julia Przyłębska

Julia Przyłębska urodziła się 16 listopada 1959 roku w Bydgoszczy. W 1978 roku ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. W 1982 roku ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, uzyskując tytuł magistra prawa na podstawie pracy magisterskiej dot. pojęcia dóbr osobistych. W czasie studiów działała w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów.

W 1988 roku, po odbyciu aplikacji sędziowskiej i asesury w pionie cywilnym okręgu Sądu Wojewódzkiego w Poznaniu, została sędzią Sądu Rejonowego w Poznaniu, w Wydziale Cywilnym Nieprocesowym.

Od 1991 roku do 1998 roku orzekała najpierw jako sędzia delegowany, a następnie sędzia Sądu Wojewódzkiego w Poznaniu w Wydziale Ubezpieczeń Społecznych.

W latach 1990-1992 była Przewodniczącą Rady Pracowniczej w Okręgu Sądu Wojewódzkiego w Poznaniu. W latach 5 1990 do 1997 była członkiem i zastępcą Przewodniczącego Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Poznaniu.

W latach 1998-2007, po zrzeczeniu się stanowiska sędziego, pracowała w służbie dyplomatycznej jako konsul i dyplomata – radca ambasady w Ambasadzie RP w Kolonii i Berlinie. Jako przedstawiciel Ambasady RP była członkiem grupy negocjacyjnej dot. odszkodowań z tytułu pracy przymusowej; odpowiedzialna za współpracę Rzecznika Interesu Publicznego z Urzędem ds. akt Stasi doprowadziła do nawiązania kontaktów obu urzędów, a później koordynowała współpracę z IPN; była członkiem zespołu ds. pozyskiwania informacji przez obywateli polskich z Archiwum w Arolsen; doprowadziła do zwrotu w 2006 roku nieruchomości nabytej przez rząd RP w 1939 roku na budowę Instytutu Polskiego w Berlinie; przygotowywała dla MSZ analizy prawne z zakresu prawa krajowego i międzynarodowego. W latach 2005-2007 koordynowała rozmowy ws. odszkodowań związanych z działaniami III Rzeszy oraz przyznania Polonii w Niemczech statusu mniejszości. Odznaczona medalem Stowarzyszenia Żydów Kombatantów RP poszkodowanych przez III Rzeszę .

W 2007 roku, na podstawie Postanowienia Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, wróciła na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu w Wydziale VIII Ubezpieczeń Społecznych, gdzie pełniła funkcję zastępcy Przewodniczącej Wydziału, a od 1 lipca 2015 roku jest Przewodniczącą Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Brała udział w stażach europejskich oraz konferencjach na temat prawa krajowego i europejskiego.

W grudniu 2015 r. Julia Przyłębska została wybrana przez Sejm do TK . Jest tam sędzią o najdłuższym stażu pracy w sądownictwie powszechnym lub w administracji państwowej szczebla centralnego na stanowiskach związanych ze stosowaniem prawa.

Zna bardzo dobrze język angielski i niemiecki. Jest zamężna od 1979 roku z prof. zw. dr hab. Andrzejem Przyłębskim, ma dwóch synów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA