fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Nowe specjalistyczne sądy dla sporów ws. własności intelektualnej

AdobeStock
Za pół roku mają ruszyć sądy dla sporów na tle własności intelektualnej, natomiast wydziały egzekucyjne powstaną nieco wolniej.

Zmiany te przewiduje projekt noweli kodeksu postępowania cywilnego, którego pierwsze czytanie odbyło się w czwartek.

Te pierwsze specjalistyczne sądy zajmować się mają sprawami prawa autorskiego i praw pokrewnych, praw własności przemysłowej, a także sprawami związanymi ze zwalczaniem nieuczciwej konkurencji oraz pewnymi kategoriami spraw o ochronę dóbr osobistych, związanych np. z reklamą, promocją przedsiębiorstwa, towarów lub usług. Przewiduje się, że będą cztery takie sądy okręgowe i dwa apelacyjne, a że obecnie sprawami tymi zajmuje się 45 sądów okręgowych i 11 sądów apelacyjnych, po zmniejszeniu ich liczby dojdzie z pewnością także do specjalizacji sędziów.

Nowa organizacja tych sądów ma wejść w życie 1 lipca 2020 r.

Projekt zawiera też istotną autopoprawkę dotyczącą innych specjalistycznych sądów, mianowicie przepisu przewidującego obowiązkowe utworzenie w sądach powszechnych wyspecjalizowanych wydziałów egzekucyjnych. Jak wskazano w uzasadnieniu tej zmiany, po wejściu dużej noweli procedury cywilnej przed ponad miesiącem znacznie spadł wpływ spraw o nadanie klauzuli wykonalności, która warunkuje wszczęcie egzekucji, dlatego rozsądniejszym rozwiązaniem będzie rezygnacja z obowiązku, a poprzestanie na upoważnieniu ministra sprawiedliwości do tworzenia sądów egzekucyjnych.

Etap legislacyjny: przed drugim czytaniem

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA