fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sąd nie zakazał Gazecie publikowania materiałów o sędzim Radziku

Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski
Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wniosek sędziego Przemysława Radzika, który domagał się zakazu publikowania przez „Gazetę Wyborczą" materiałów łączących go z aferą hejterską w Ministerstwie Sprawiedliwości - informuje Presserwis.

Jak powiedziała rzeczniczka prasowa SO w Warszawie Sylwia Urbańska, "żądaniu zakazania publikacji sprzeciwia się ważny interes publiczny".

Przemysław R. Radzik jest zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów i sędzia Sądu Rejonowego w Krośnie Odrzańskim, który od stycznia 2019 r. - na podstawie bezterminowej delegacji Ministra Sprawiedliwości - orzeka w X wydziale karnym odwoławczym SO w Warszawie. Był też jednym z sędziów opisanych przez "Gazetę Wyborczą" jako zaangażowanych w grupę "Kasta", która prowadziła działania hejterskie wobec sędziów przeciwnych zmianom w sądownictwie. Zapowiedział procesy o zniesławienie i  złożył wnioski o zabezpieczenie przeciwko "GW" i TVN zmierzające do zakazania publikacji wiążących go z aferą hejterską. Domagał się też zamieszczenia przed wskazanymi przez niego materiałami internetowymi oświadczenia, że nie brał udziału w opisanych przez media działaniach.

Czytaj też:

Zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędziów walczą o dobre imię, chcą pozwać dziennikarzy

W Sądzie Okręgowym w Warszawie sprawa odroczona, bo orzeka rzecznik Radzik

Kasta potwierdza, że jednak istniała

Sąd Okręgowy uznał jednak, że artykuł w "GW"  dotyczył działania sędziów związanych z władzą wykonawczą i sprawa – zdaniem sądu – była ważna z punktu widzenia interesu społeczeństwa, które ma prawo do informacji. Sąd uznał, że udzielenie zabezpieczenia w sposób żądany przez wnioskodawcę oznaczałoby uniemożliwienie wykonywania powinności dziennikarskich i stanowiłoby niedozwoloną cenzurę prewencyjną.

Wniosek przeciwko TVN nie został jeszcze rozpoznany - informuje Presserwis. Sąd czeka na odpowiedź na wezwanie wnioskodawcy do usunięcia braków formalnych wniosku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA