fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Mucha o decyzji SN: to próba obejścia prawa

Paweł Mucha
rp.pl
W piątek, 3 sierpnia odbyła się konferencja prasowa Zastępcy Szefa Kancelarii Prezydenta RP Pawła Muchy oraz Sekretarza Stanu w KPRP Krzysztofa Łapińskiego. Tematem jest kwestia 5 pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Relację na żywo relacjonował onet.pl.

- Tryb zabezpieczenia z kodeksu postępowania cywilnego nie może być podstawą nieistniejącej w polskim prawie instytucji zawieszenia przepisów ustawy - mówi minister.

W opinii Muchy, wszystko dokonywane jest niezgodne z przepisami o zawieszeniu postępowania.

Czytaj także: Kancelaria Dudy: działania SN uznajemy za bezskuteczne

 

Tłumaczył też, że system prawny w Polsce oparty jest na konstytucji i uwzględnia  zobowiązania z członkostwa w Unii Europejskiej.

Mucha wyraził wątpliwość wobec konieczności pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Na pytanie o planowanych krokach prezydenta Mucha powiedział:

- Ustawa o Sądzie Najwyższym jest elementem obowiązującego w Polsce systemu prawnego. Prezydent stosuje prawo i jest to związane z ogólnym porządkiem prawnym jaki w Polsce panuje.

- Prezydent jest jeszcze w ustawowym terminie - mówi Mucha w odpowiedzi na pytanie o decyzję ws. sędziów SN, którzy złożyli do KRS deklaracje o chęci dalszego orzekania.

- Sąd Najwyższy działa na podstawie prawnej zawartej w Traktacie o Unii Europejskiej - powiedział na antenie TVN24 prof. Ryszard Piotrowski. Według konstytucjonalisty Trybunał Konstytucyjny w jednym ze swoich postanowień stwierdził możliwość stosowania zabezpieczenia.

Źródło: onet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA