fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sędzia Paweł Juszczyszyn pozwie Izbę Dyscyplinarną

Sędzia Paweł Juszczyszyn
PAP/Tomasz Waszczuk
Do wydziałów cywilnych 46 sądów okręgowych w Polsce trafiły wnioski pełnomocnika sędziego Pawła Juszczyszyna o uznanie decyzji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego z lutego 2020 r. za nie-orzeczenie, wydane przez organ, który nie jest sądem. To wstęp do pozwu, jaki przeciwko tej Izbie - która zawiesiła go w czynnościach - zamierza złożyć sędzia Juszczyszyn.

Paweł Juszczyszyn, jako sędzia sądu rejonowego delegowany do Sądu Okręgowego w Olsztynie, rozpatrując w listopadzie 2019 roku apelację w sprawie cywilnej, uznał za konieczne rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez nową KRS był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji. W wydanym postanowieniu nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie list poparcia kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Po tej decyzji minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro cofnął sędziemu Juszczyszynowi delegację do sądu okręgowego, a rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych Piotr Schab wszczął postępowanie dyscyplinarne w związku z "uchybieniem godności urzędu".

29 listopada prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie i jednocześnie członek nowej KRS Maciej Nawacki zawiesił Pawła Juszczyszyna na miesiąc w orzekaniu. Izba Dyscyplinarna zdecydowała w grudniu 2019 roku o uchyleniu zarządzenia prezesa olsztyńskiego sądu rejonowego o przerwie w wykonywaniu czynności służbowych przez Pawła Juszczyszyna. Na początku stycznia wrócił on do orzekania. Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych zaskarżył tę uchwałę Sądu Najwyższego uznając ją za wadliwą. 4 lutego 2020 r. Izba Dyscyplinarna zdecydowała o zawieszeniu sędziego Pawła Juszczyszyna i obniżeniu jego wynagrodzenia o 40%.

W kwietniu tego roku Sąd Rejonowy w Bydgoszczy zdecydował, że sędziego Pawła Juszczyszyna należy dopuścić "do wykonywania wszystkich praw i obowiązków służbowych przysługujących z tytułu pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Olsztynie".

Sędzia Juszczyszyn nie został jednak dopuszczony do pracy. Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie - Maciej Nawacki - stoi bowiem na stanowisku, że zabezpieczenie wydane przez SR w Bydgoszczy go nie obowiązuje, że nadal go obowiązuje uchwała Izby Dyscyplinarnej SN.

- Nie koniec na tym, bo do wydziałów cywilnych, także w 46 sądach okręgowych w całej Polsce trafił też wniosek o uznanie, że decyzja, jaką w mojej sprawie wydała w lutym 2020 r. tzw. Izba Dyscyplinarna nie była żadnym orzeczeniem i nie wydał jej żaden sąd - ujawnia sędzia Juszczyszyn w rozmowie z portalem Onet.pl.

- W tych wnioskach do wydziałów cywilnych domagamy się także, by w tej uchwale znalazła się adnotacja, że skuteczność i wykonalność tej uchwały zostały wstrzymane na czas postępowania. Bo postępowanie będzie, konkretnie, będzie mój pozew przeciwko całej Izbie Dyscyplinarnej SN - zapowiada sędzia.

Źródło: onet.pl / rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA