Reklama
Rozwiń

Raport HFPC o działaniach Trybunału Konstytucyjnego w 2017 roku

Spadek zaufania do Trybunału Konstytucyjnego, znaczne zmniejszenie liczby rozpoznawanych i wpływających spraw, nieuzasadnione ograniczenie jawności postępowań przed TK, a także kolejne wątpliwości dotyczące prawidłowości powołania Julii Przyłębskiej na stanowisko Prezesa TK – to najważniejsze wnioski z raportu HFPC dotyczącego działalności Trybunału Konstytucyjnego w ostatnim roku - ocenia Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Aktualizacja: 29.03.2018 14:46 Publikacja: 29.03.2018 14:12

Raport HFPC o działaniach Trybunału Konstytucyjnego w 2017 roku

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Haj informuje Fundacja - raport kompleksowo opisuje funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego w 2017 r. Omawia kwestię orzecznictwa, zmian personalnych wśród sędziów TK oraz w samym biurze Trybunału. Wyjaśnia również problem ograniczania niezawisłości sędziów Trybunału Konstytucyjnego oraz wpływania na korzystanie ze swobody wypowiedzi przez sędziów TK w stanie spoczynku.

Wnioski płynące z raportu są niepokojące. Rok 2017 cechował się jedną z najmniejszych liczb rozpoznanych spraw przez Trybunał Konstytucyjny. Jednocześnie obserwowany był postępujący spadek liczby spraw kierowanych do TK. „Może to świadczyć o ograniczonym zaufaniu obywateli oraz innych uprawnionych podmiotów do korzystania z ochrony Trybunału" – mówi Marcin Wolny, autor raportu. „Zaufanie to będzie niezwykle trudne do odbudowania, o ile w ogóle możliwe" – dodaje.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono