Media: sędzia Maciej Nawacki chce dyscyplinarki dla prof. Michała Romanowskiego

Maciej Nawacki, prezes sądu w Olsztynie i członek nowej KRS, chce kar dyscyplinarnych dla prof. Michała Romanowskiego, który jest pełnomocnikiem zawieszonych sędziów Igora Tulei i Pawła Juszczyszyna - informuje portal oko.press.

Aktualizacja: 26.03.2021 13:57 Publikacja: 26.03.2021 07:42

Sędzia Maciej Nawacki, prof. Michał Romanowski

Sędzia Maciej Nawacki, prof. Michał Romanowski

Foto: rp.pl

W ubiegłym tygodniu sędzia Paweł Juszczyszyn - zawieszony od przeszło roku przez Izbę Dyscyplinarną SN - złożył razem ze swoim pełnomocnikiem adwokatem prof. Michałem Romanowskim  wniosek o nakazanie prezesowi Sądu Rejonowego w Olsztynie - Maciejowi Nawackiemu - natychmiastowego dopuszczenia go jako sędziego do orzekania.

Czytaj także:

Sędzia Paweł Juszczyszyn chce wrócić do orzekania. Składa wniosek do Sądu Rejonowego w Olsztynie

Po złożeniu tego wniosku sprawę skomentował prof. Michał Romanowski, pełnomocnik Juszczyszyna oraz sędziego Igora Tulei, który podobny wniosek o przywrócenie do pracy złożył w warszawskim sądzie.

„Podstawą odmowy dopuszczenia sędziego Juszczyszyna do orzekania ma być tzw. uchwała tzw. Izby Dyscyplinarnej SN z dnia 4 lutego 2020 roku. Podobnie jak w przypadku wniosku ws. sędziego Tulei wykazuję, że tzw. uchwała tzw. Izby Dyscyplinarnej SN jest orzeczeniem nieistniejącym, a więc nie stanowi podstawy dla odmowy dopuszczenia Sędziego Juszczyszyna do wykonywania obowiązków sędziego.

Jak informuje oko.press, za tę krytykę Maciej Nawacki chce dyscyplinarnego ukarania prawnika. Wnioski w tej sprawie mają trafić do Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie oraz rektora Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie wykłada prof. Michał Romanowski.

Przypomnijmy, iż Paweł Juszczyszyn, jako sędzia sądu rejonowego delegowany do Sądu Okręgowego w Olsztynie, rozpatrując w listopadzie 2019 roku apelację w sprawie cywilnej, uznał za konieczne rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez nową KRS był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji. W wydanym postanowieniu nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie list poparcia kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Po tej decyzji minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro cofnął sędziemu Juszczyszynowi delegację do sądu okręgowego, a rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych Piotr Schab wszczął postępowanie dyscyplinarne w związku z "uchybieniem godności urzędu".

29 listopada prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie i jednocześnie członek nowej KRS Maciej Nawacki zawiesił Pawła Juszczyszyna na miesiąc w orzekaniu. Izba Dyscyplinarna zdecydowała w grudniu 2019 roku o uchyleniu zarządzenia prezesa olsztyńskiego sądu rejonowego o przerwie w wykonywaniu czynności służbowych przez Pawła Juszczyszyna. Na początku stycznia wrócił on do orzekania. Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych zaskarżył tę uchwałę Sądu Najwyższego uznając ją za wadliwą. 4 lutego 2020 r. Izba Dyscyplinarna zdecydowała o zawieszeniu sędziego Pawła Juszczyszyna i obniżeniu jego wynagrodzenia o 40%.

W ubiegłym tygodniu sędzia Paweł Juszczyszyn - zawieszony od przeszło roku przez Izbę Dyscyplinarną SN - złożył razem ze swoim pełnomocnikiem adwokatem prof. Michałem Romanowskim  wniosek o nakazanie prezesowi Sądu Rejonowego w Olsztynie - Maciejowi Nawackiemu - natychmiastowego dopuszczenia go jako sędziego do orzekania.

Czytaj także:

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara