fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Wysłuchanie publiczne kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa

Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski
Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Instytut Prawa i Społeczeństwa INPRIS organizują wysłuchanie publiczne sędziów – kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Do udziału

- Wokół obecnych wyborów sędziów do KRS narosło wiele wątpliwości, toczą się poważne spory, formułowane są zarzuty. Tym bardziej zależy nam na przejrzystości tego procesu. Chcemy także stworzyć Kandydatom szansę na publiczne przedstawienie swoich motywacji i racji, a także stworzyć możliwość zadawania im pytań. Taki był także deklarowany cel wprowadzanych zmian. Z uzasadnienia do projektu ustawy autorstwa Prezydenta RP wynika, że nowa regulacja „wzmocni transparentność oraz umożliwi publiczną debatę nad kandydaturami" (projekt, s. 1 uzasadnienia) - czytamy na stronie HFPC.

Spotkanie poświęcone wyborom do KRS oraz wysłuchanie kandydatów ma odbyć się już w najbliższy poniedziałek 26 lutego 2018 r. w siedzibie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka (ul. Zgoda 11, Warszawa, VI piętro) o godz. 17. Do udziału w wysłuchaniu organizatorzy zapraszają  wszystkich sędziów kandydujących do KRS na podstawie znowelizowanych przepisów, a  także przedstawicieli mediów, organizacji obywatelskich, środowisk prawniczych i organizacji sędziowskich.

HFPC przypomina, że ustawa zmieniająca zasady wyboru sędziów do KRS, która weszła w życie 2 stycznia 2018 r., przyznaje Sejmowi prawo wyboru sędziów do KRS spośród kandydatów zgłoszonych przez 2 tys. obywateli lub 25 sędziów. Termin na zgłaszanie kandydatów do nowej KRS upłynął 27 stycznia 2018 roku. Marszałek Sejmu zweryfikował zgłoszone kandydatury oraz ogłosił listę 17 osób, które kandydują do KRS (ostatnia, osiemnasta kandydatura jest sprawdzana). Marszałek Sejmu nie udostępnił publicznie informacji, kto popiera konkretne kandydatury.

- Nowelizacja ustawy o KRS spotkała się z poważną krytyką wprowadzanych zmian, którym zarówno eksperci krajowi, jak i liczne instytucje międzynarodowe zarzucają niezgodność z Konstytucją RP oraz osłabienie mechanizmów chroniących niezależność sądów i niezawisłość sędziów - podkreśla HFPC.

Koalicja organizacji pozarządowych, w skład której wchodzą m.in. HFPC oraz INPRIS, prowadzi od 2006 r. monitoring wyborów sędziów do Trybunału Konstytucyjnego oraz wyborów na inne stanowiska publiczne (GIODO, RPO, Prokurator Generalny). W ramach monitoringu organizowane są m.in. debaty z udziałem kandydatów na dane stanowisko. Celem jest umożliwienie obywatelom poznania kandydatów i ich motywacji oraz sprawowanie społecznej kontroli nad decyzjami podejmowanymi przez polityków, które są istotne dla ludzi i państwa.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA