Sędzia Kamil Czyżewski: Krav maga przydaje się w sali sądowej

Rozmowa | Kamil Czyżewski, sędzia Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Kielcach, instruktor krav magi

Publikacja: 14.05.2016 15:04

Sędzia Kamil Czyżewski: Krav maga przydaje się w sali sądowej

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak

Rz: Co to jest krav maga?

Kamil Czyżewski: To izraelski wojskowy system samoobrony. Co ważne, to nie sport. Raczej sztuka wyjścia z opresji. Polega na jak najszybszym obronieniu siebie, ale też na zadbaniu o bezpieczeństwo innych, jeśli jest to oczywiście możliwe.

W krav madze chodzi przede wszystkim o to, by unikać sytuacji i miejsc niebezpiecznych. Tego uczymy na naszych kursach. Po co na przykład kobieta ma wychodzić na spacer z psem o 23?! Lepiej niech wyjdzie jej mąż. Nie należy kusić losu. Bezpieczniej jest biegać rano niż wieczorem. A jeśli trzeba wyjść na osiedle w nocy, warto mieć gaz pieprzowy w kieszeni.

Oczywiście uczymy też, jak się obronić. Gdy ktoś nas zaatakuje, wszystkie chwyty są dozwolone, byle były skuteczne. Dlatego w krav madze wykorzystujemy ciosy w krocze i w oczy, gryzienie i drapanie. Nie uczymy walczyć. My uczymy się bronić.

Czy ktoś przeszkolony przez pana znalazł się w niebezpiecznej sytuacji i dzięki chwytom, których go pan nauczył, wyszedł cało z opresji?

Oczywiście. Są dziesiątki takich osób. Uczymy policjantów, celników i funkcjonariuszy Straży Granicznej, ale też i zwykłe osoby, w tym kobiety.

Czy to kobiety najczęściej się do państwa zgłaszają na przeszkolenie?

Nie, najczęściej to dzieci i młodzież szkolna, ale też studenci i pracownicy najróżniejszych profesji. Nie czują się bezpiecznie, ale chcą też być aktywni fizycznie. Dlatego do nas trafiają.

A jak to się stało, że pan się zainteresował krav magą?

Będąc nastolatkiem, ćwiczyłem karate. Wyznaję zasadę – masz tylko jedno życie, więc przeżyj je w formie. Ważne było też bezpieczeństwo. Kiedy rozpocząłem pracę w Wydziale Karnym, stwierdziłem, że przez moją pracę ani ja, ani nikt z moich bliskich nie może być zagrożony. Doszło też do tego zainteresowanie kulturą hebrajską. Krav maga stała się więc naturalnym wyborem. Trenuję już 14 lat.

Czy został pan kiedyś zaatakowany i musiał pan wykorzystać swoje umiejętności?

Nie, ale być może to dlatego, że unikam zagrożeń. Zawsze jestem czujny, rozglądam się, bym był bezpieczny.

Czy to niej jest tak, że uczycie państwo życia w poczuciu zagrożenia?

Nie, zagrożenie jest realne i obecne w naszym życiu. Dobrze, jeśli potrafimy je rozpoznać.

Na sali sądowej mam tego wystarczająco dużo przykładów. Do szkoły krav magi zgłaszają się ludzie, którzy na własnej skórze przekonali się, że nasz świat nie jest bezpieczny. My wskazujemy im, jak sobie z nim poradzić. Przekazuję też aspekty prawne samoobrony. Uczę, co zrobić, by nie przekroczyć granicy obrony koniecznej. Na treningach przytaczam też sytuacje, które znam z sali sądowej. Analizujemy, jak ofiara mogła uniknąć zagrożenia lub jak mogła się obronić. Prawo pomaga mi więc w moim hobby, ale jest też na odwrót. Krav maga przydaje się też na sali sądowej. W sprawach uszkodzeń ciała, gróźb, pobić i rozbojów zwracam uwagę na więcej szczegółów. Wiem, kogo zeznania są bardziej logiczne. Krav maga pomogła mi poznać ludzkie odruchy i zachowania.

Jak wyglądają treningi?

Nasi kursanci trenują dwa razy w tygodniu po półtorej godziny. Ćwiczymy siłę i kondycję, ale bez użycia ciężarów. Robimy więc np. przysiady i pompki. Dbamy też o szybkość i technikę. Ćwiczymy więc sytuacje, które mogą się zdarzyć – co zrobić, gdy napastnik zaczyna dusić od tyłu, a co, gdy przewraca nas i siada na nas. Uczymy też, jak poradzić sobie z kilkoma atakującymi.

A pan jak często ćwiczy?

Codziennie. W tym celu wstaję codziennie o 5 i biegam. Potem idę do sądu, a po południu szlifuję technikę. Instruktor musi być w formie.

—rozmawiała Katarzyna Wójcik

Rz: Co to jest krav maga?

Kamil Czyżewski: To izraelski wojskowy system samoobrony. Co ważne, to nie sport. Raczej sztuka wyjścia z opresji. Polega na jak najszybszym obronieniu siebie, ale też na zadbaniu o bezpieczeństwo innych, jeśli jest to oczywiście możliwe.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Reksio z sekcji tajnej. W sprawie Pegasusa sędziowie nie są ofiarami służb
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Opinie Prawne
Robert Gwiazdowski: Ideowość obrońców konstytucji
Opinie Prawne
Jacek Czaja: Lustracja zwycięzcy konkursu na dyrektora KSSiP? Nieuzasadnione obawy
Opinie Prawne
Jakubowski, Gadecki: Archeolodzy kontra poszukiwacze skarbów. Kolejne starcie
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Opinie Prawne
Marek Isański: TK bytem fasadowym. Władzę w sprawach podatkowych przejął NSA