Przestepcy: przybywa osób zdolnych do popełnienia zbrodni

Przybywa osób zdolnych do popełnienia zbrodni, a to zagraża nam wszystkim.

Publikacja: 06.04.2019 09:00

Przestepcy: przybywa osób zdolnych do popełnienia zbrodni

Foto: Fotolia

Policja bezpieczeństwa (SÄPO) przedstawiła coroczny raport z działalności. Znacznie ciekawsze niż dokument jest jednak to, co mówi w komentarzu do niego.

Czytaj także: Zatrważający raport Ministerstwa Sprawiedliwości o resocjalizacji więźniów

Według szefa policji bezpieczeństwa Klasa Friberga w kręgach skrajnej prawicy Szwecji są osoby zdolne do popełnienia zbrodni. Usiłują przemocą wywierać wpływ na opiniodawców i decydentów, co jest bardzo groźne z demokratycznego punktu widzenia – zaznacza Friberg. W środowisku skrajnej prawicy krąży multum różnych ideologii. Nie można wykluczyć, że znalazłyby się w nim jednostki, które nie cofnęłyby się przed przeprowadzeniem ataku na miarę Christchurch – dodaje Friberg.

W kraju eskalowały także radykalne nurty ideologiczne. Chodzi o osoby, które na forach propagują idee o własnej supremacji i które chciałyby zmienić porządek społeczny przemocą. Ekstremistyczna propaganda może inspirować bliskie neonazizmowi przemoc i popełniający zbrodnie ruch „białej władzy". Oba te nurty zbliżają się do siebie i przenikają.

Choć w raporcie jako największe zagrożenie, jeżeli chodzi o zdolność przeprowadzenia zamachu terrorystycznego w Szwecji, wymienia się dżihadystów, warto też zwrócić uwagę na inne fakty. Otóż neonazistowska partia Nordycki Ruch Oporu (NMR), która stawia sobie za cel stworzenie północnoeuropejskiej republiki narodowego socjalizmu, wzięła po raz pierwszy w ubiegłym roku udział w wyborach do szwedzkiego parlamentu. Policja bezpieczeństwa ocenia, że liczba neonazistów, którzy popełniają przestępstwa lub namawiają do zbrodni i wyznaczyli sobie za cel zmianę porządku społecznego, wzrosła. Wpływa to na bezpieczeństwo królestwa. Nordycki Ruch Oporu znów otrzymał pozwolenie na manifestację 1 maja. Ma się odbyć w dwóch miejscowościach: Ludvika i Kungälv, w których organizacja czuje się silna (choć we wrześniowych wyborach do gmin na neoznazistów głosowało tam zaledwie około stu osób).

Ponieważ raport SÄPO opublikowano tuż po terrorystycznym ataku w Christchurch w Nowej Zelandii, policja w komentarzach nawiązuje również do tego wydarzenia. Zamachowiec z Christchurch w swoim dokumencie wymienia zamach terrorystyczny islamisty Akiłowa w Sztokholmie z 2017 r., w którym zginęło pięć osób, i atak w podstawówce w Trollhättan dwa lata wcześniej. Sprawca Anton Lundin Pettersson rzucił się wówczas z nożem i mieczem na personel szkoły i uczniów, zabijając trzy osoby. Nie wiadomo, czy istnieje jakiś związek zamachowca, który pochodzi z Australii, z kręgami skrajnej prawicy w Szwecji. Szef SÄPO ujawnił, że oferował pomoc w dochodzeniu nowozelandzkim organom ścigania, ale ze zrozumiałych względów nie może podać szczegółów.

SÄPO stwierdza, że obecnie żadne z ekstremistycznych ugrupowań nie jest w stanie zmienić demokratycznego ustroju państwa. Nadal największą groźbę w aspekcie zdolności do zamachu terrorystycznego stanowią ugrupowania islamistyczne.

Raport mówi również, jak policja bezpieczeństwa ocenia zagrożenia dżihadystów. Robi to na podstawie informacji o intencjach osób gotowych do popełnienia zbrodni oraz o ilości tych, które przyciąga i inspiruje islamistyczna ideologia. Osoby te traktują całe społeczeństwo jako potencjalne cele ataku. Choć ten sam rodzaj intencji charakteryzuje środowisko „białej władzy" i ugrupowania autonomiczne, to ich wystąpienia nie są tak wyraźne i mają inny zasięg. Środowisko „białej władzy" i grupy autonomiczne są zagrożeniem przede wszystkim dla jednostek. Oprócz bowiem działalności propagandowej systematycznie sięgają po przemoc, grożą i prześladują innych, przeszkadzają w wiecach i wyrażaniu poglądów. Dążą do tego, by adwersarze wycofali się ze swojego politycznego zaangażowania lub podejmowali decyzje w określonym kierunku, co jest poważnym zagrożeniem dla demokracji.

Autorka jest dziennikarką, wieloletnią korespondentką „Rzeczpospolitej" w Szwecji

Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Reksio z sekcji tajnej. W sprawie Pegasusa sędziowie nie są ofiarami służb
Opinie Prawne
Robert Gwiazdowski: Ideowość obrońców konstytucji
Opinie Prawne
Jacek Czaja: Lustracja zwycięzcy konkursu na dyrektora KSSiP? Nieuzasadnione obawy
Opinie Prawne
Jakubowski, Gadecki: Archeolodzy kontra poszukiwacze skarbów. Kolejne starcie
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Opinie Prawne
Marek Isański: TK bytem fasadowym. Władzę w sprawach podatkowych przejął NSA