Reklama
Rozwiń

Michał Kocur: rozwiązania z arbitrażu można zastosować w procesach

Minister sprawiedliwości przedstawił pod koniec listopada 2017 r. obszerny projekt zmian w kodeksie postępowania cywilnego. Projekt jest bardzo ambitny.

Publikacja: 21.01.2018 11:00

Michał Kocur: rozwiązania z arbitrażu można zastosować w procesach

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak

Jego celem jest zasadnicza zmiana sposobu rozwiązywania sporów cywilnych w Polsce. Wymaga on dyskusji i licznych poprawek. Wątpliwe jest bowiem, czy jeśli zostanie uchwalony w obecnym brzmieniu, postępowania sądowe będą toczyć się sprawniej. Reformując procedurę, trzeba sięgać do rozwiązań, które się sprawdziły. Znajdziemy je nie tylko w prawie innych państw, ale także w międzynarodowym arbitrażu handlowym. Procedura arbitrażowa łączy elementy systemów common law i prawa kontynentalnego. Jest dostosowana do rozwiązywania szerokiego zakresu spraw, w tym największych, najbardziej skomplikowanych sporów gospodarczych. Część z rozwiązań stosowanych w arbitrażu znalazła się w polskim projekcie (np. obowiązek odbycia posiedzenia przygotowawczego). Sposób ich implementacji budzi jednak wątpliwości. Z wielu sprawdzonych rozwiązań autorzy projektu nie skorzystali. Warto więc zastanowić się, które z nich można zastosować w sprawach gospodarczych i jak zrobić to mądrze.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Prawne
Andrzej Ladziński: Diabeł w ornacie, czyli przebierańcy w urzędach
Opinie Prawne
Mateusz Radajewski: Nie namawiajmy marszałka Sejmu do złamania konstytucji
Opinie Prawne
Prof. Gutowski: Po wyborach w 2023 r. stworzyliśmy precedens, jesteśmy jego zakładnikami
Opinie Prawne
Bieniak, Mrozowska: Zakaz reklamy, który uderzał w przedsiębiorców
Opinie Prawne
Bogusław Chrabota: Adam Bodnar nie chce być Don Kichotem