fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rzecz o Zdrowiu

Aktywność fizyczna pomaga osobom pracującym zdalnie

Adobe stock
Im więcej czasu zajmuje nam praca zdalna, z tym większymi, negatywnymi konsekwencjami takich działań się borykamy. Ratunkiem może być sport.

Negatywne skutki pracy poza biurem dotykają średnio 63 proc. zatrudnionych. Im więcej dni tygodnia przepracowanych w domu, tym wyższy jest ten odsetek – wynika z najnowszej edycji badania MultiSport Index 2020 przeprowadzonego przez Kantar na zlecenie Benefit Systems. „Rzeczpospolita" jako pierwsza poznała wyniki dotyczące pracy zdalnej. W przypadku osób, które pracują zdalnie trzy–cztery dni w tygodniu, aż 74 proc. odczuwa negatywne konsekwencje pracy w warunkach domowych.

Niemal co trzeci ankietowany wskazał, że największym problemem jest dla niego brak kontaktu z ludźmi, a 29 proc. narzekało na mieszanie się czasu przeznaczonego na pracę z czasem prywatnym. Co szósta osoba rozpoznała u siebie zwiększony poziom stresu, problemy z nieregularnym odżywianiem się, spadek efektywności i kłopoty zdrowotne. Respondenci narzekali także na problemy ze snem (zarówno kłopoty z zasypianiem, jak i nadmierną senność), a także poczucie braku spełnienia zawodowego. – W naszym klubie pojawia się coraz więcej osób, które mają problemy ze zdrowiem, zwłaszcza w obrębie narządów ruchu – mówi Piotr, menedżer siłowni w podwarszawskiej miejscowości. – Wracają do nas klienci, którzy przerwali treningi podczas wiosennego lockdownu. Po kilku miesiącach nieobecności widzimy znaczne pogorszenie sylwetki i zdrowia. Dużo osób narzeka także na bolące plecy – tłumaczy.

Z badania Multisport wynika też, że mniejsze, negatywne skutki pracy zdalnej są widoczne w grupie osób uprawiających sport przynajmniej raz w miesiącu. 42 proc. ankietowanych przyznaje, że nie odczuwa żadnych negatywnych skutków home office. Tymczasem wśród pracowników, którzy nie ćwiczą, jedynie 29 proc. deklaruje taką odpowiedź. – Największe różnice widoczne są w przypadku problemów zdrowotnych (o 15 pkt. proc), związanych z prawidłowym odżywianiem (o 14 pkt proc.) czy też z poziomem stresu (o 10 pkt proc.) – komentuje Emilia Rogalewicz z zarządu Benefit Systems.

Aż 41 proc. aktywnych fizycznie Polaków odnalazło w sporcie sposób na łagodzenie stresu związanego z pandemią.

– Wysiłek fizyczny sprzyja relaksowi i powoduje wydzielanie hormonów szczęścia, takich jak endorfiny czy oksytocyna – czyli hormon bliskości. Dzięki aktywności fizycznej możemy wesprzeć nie tylko nasze samopoczucie psychiczne, ale także nasze zdolności poznawcze. Podczas wysiłku pobudzamy pracę mózgu i dotleniamy organizm, w efekcie pamięć czy koncentracja działają sprawniej, a to bezpośrednio wspiera naszą efektywność w czasie wykonywania obowiązków zawodowych – mówi Mateusz Banaszkiewicz, psycholog zdrowia.

Pracownicy ankietowani w ramach tych badań oczekiwaliby teraz od swoich szefów większego wsparcia ich aktywności fizycznej. Obecnie co czwarta firma oferuje kartę do klubów, a co szósta stojak na rowery. Niestety, prysznice i szatnie dla rowerzystów są zaledwie w 8 proc. firm. Sale do ćwiczeń są w 5 proc. firm, zajęcia z trenerem istnieją w 3 proc. firm, a pracownicy zaledwie 2 proc. przedsiębiorstw mogą liczyć na wsparcie fizjoterapeutów. 62 proc. firm w żaden sposób nie wspiera aktywności sportowej swoich pracowników.

Badanie MultiSport Index 2020 zostało przeprowadzone metodą CATI na reprezentatywnej, losowej próbie 4000 Polaków powyżej 18. roku życia.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA