fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Mariusz Kamiński wraca do służb specjalnych

Mariusz Kamiński
Fotorzepa/Magda Starowieyska
Kandydat na ministra w Kancelarii Premiera, koordynatora służb specjalnych.

Mariusz Kamiński to były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Funkcję tę pełnił od początku istnienia służby w 2006 r. do października 2009 r. kiedy to został odwołany przez Donalda Tuska.

Aktywnie działał w opozycji demokratycznej w PRL, za co m.in. został skazany w 1981 r. na rok pobytu w zakładzie poprawczym. Powodem wyroku było zbezczeszczenie Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej. Za swoją działalność był też usuwany ze szkoły. Po transformacji ustrojowej pracował w Departamencie Zagrożeń Wewnętrznych Biura Bezpieczeństwa Narodowego, w administracji zarządu Regionu Mazowsze "Solidarności", w Głównym Urzędzie Ceł i w TVP. Kamiński współtworzył także Fundację "Pamiętamy" działającą na rzecz upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych.

Do Sejmu po raz pierwszy wszedł z list AWS w 1997 r., reelekcję uzyskiwał już jednak pod szyldem PiS. Przeciwko Kamińskiemu toczy się postępowanie o przekroczenie uprawnień i popełnienie przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów w związku z tzw. aferą gruntową. W sprawie zapadły na razie dwa wyroki. W 2012 Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście uwzględnił wnioski obrońców i nieprawomocnie umorzył postępowanie, a w marcu 2015 Kamiński został przez sąd I instancji uznany za winnego przekroczenia uprawnień i nieprawomocnie skazany na karę 3 lat pozbawienia wolności. Kandydat na ministra odwołał się od tego wyroku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA