Dziewiątka wchodzi do gry

Sześć nowych twarzy w rządzie Mateusza Morawieckiego. Dwóch ministrów zmieniło gabinety, jednemu ujęto obowiązków.

Aktualizacja: 09.01.2018 22:04 Publikacja: 09.01.2018 18:25

Dziewiątka wchodzi do gry

Foto: Fotorzepa

Koniec kilkumiesięcznych spekulacji. Po grudniowej wymianie premiera we wtorek Prawo i Sprawiedliwość zakończyło rekonstrukcję. Odwołani ministrowie przekazali resorty następcom. Kim są nowe twarze w rządzie?

Przeprowadzki

Mariusza Błaszczaka, który na stanowisku ministra obrony narodowej zastąpił Antoniego Macierewicza, przedstawiać właściwie nie trzeba. Błaszczak, będący dotąd szefem resortu spraw wewnętrznych i administracji, to jeden z najważniejszych polityków PiS, o największym doświadczeniu rządowym, zaliczany do ścisłego grona zaufanych ludzi Jarosława Kaczyńskiego.

Z wykształcenia historyk, w przeszłości działacz NZS, a także samorządowiec, polityczną karierę rozpoczynał w Porozumieniu Centrum. W PiS jest od czasu powstania tej partii, a od 2010 roku do przejęcia przez to ugrupowanie władzy – szef klubu parlamentarnego.

Jego sztandarowe posunięcia jako szefa MSWiA to ustawa dezubekizacyjna, którą obcięto część emerytur za okres „służby na rzecz totalitarnego państwa". Ustawa wzbudziła kontrowersje, bo dotknęła również w ludzi, którzy pracowali dla wolnej Polski. Inne przedsięwzięcia, które odbiły się echem to likwidacja „skompromitowanego" BOR, i zastąpienie tej formacji nową nazwą.

Na jego korzyść przemawia bezpieczny przebieg największych wydarzeń – m.in. szczytu NATO oraz wizyty papieża czy brak incydentów o podłożu terrorystycznym, które stają się codziennością innych krajów. Przez jednych chwalony za nieprzejednaną postawę dotyczącą przyjmowania imigrantów, przez innych – mocno za to krytykowany.

W policji Błaszczak był chwalony za przedsięwzięcia modernizacyjne i choć dalekie od oczekiwań – to konkretne podwyżki, rozpisane na lata. Za jego kadencji policja przywróciła m.in. dużą część zlikwidowanych komisariatów.

Cieniem na rządach Błaszczaka w MSWiA kładzie się sprawa śmierci Jakuba Stachowiaka na wrocławskim posterunku i wręcz kompromitujące wpadki policji – w tym szefa miejskiego komisariatu we Wrocławiu, który po pijanemu plątał się po ulicach tego miasta.

Gabinet zmienił też Henryk Kowalczyk. Dotychczasowy minister w Kancelarii Premiera i szef Komitetu Stałego Rady Ministrów stanął na czele Ministerstwa Środowiska.

W 2016 roku Kowalczyk tymczasowo pełnił funkcję szefa resortu Skarbu Państwa. Kierował też zespołem ds. jednolitego podatku, którego prace zostały zawieszone przez Mateusza Morawieckiego.

Kowalczyk ukończył studia na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1979–1990 pracował jako nauczyciel matematyki w Zespole Szkół Rolniczych w Golądkowie. W przeszłości był m.in wójtem gminy Winnica, wojewodą ciechanowskim, zasiadł też w sejmiku mazowieckim. Od 2005 r. działa w PiS. W pierwszym rządzie PiS był wiceministrem rolnictwa i rozwoju wsi.

Gabinetu nie zmienia Andrzej Adamczyk, dotąd minister infrastruktury i budownictwa. Będzie miał jednak mniej obowiązków. Sektor budownictwa został bowiem wyłączony z jego resortu.

Adamczyk był krytykowany za opóźnienia w realizacji programu Mieszkanie+, co mogło być przyczyną takich właśnie zmian. Do tej pory spekulowano, że będzie jednym z ministrów, który straci posadę. Obarczano go m.in. winą za opóźnienia w prowadzeniu przetargów kolejowych i drogowych.

Ostatnim mocno kontrowersyjnym pomysłem ministra było przekazanie zadań związanych z poborem opłat drogowych do głównego inspektora transportu drogowego.

Zaufany prezesa

Joachim Brudziński, dotychczas wicemarszałek Sejmu – to jeden z najbliższych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS wyjeżdża z nim m.in. na ryby, a także górskie wycieczki.

Brudziński urodził się w 1968 w Świerklańcu (woj. śląskie). Całe życie związany jest jednak z Pomorzem Zachodnim. Na początku lat 90. wstąpił do Porozumienia Centrum, później PiS, gdzie przez lata systematycznie budował swoją pozycję. Obecnie koordynuje prace struktur terenowych, odpowiada też za kampanię samorządową. We wrześniu 2016 r. dołączył do grona wiceprezesów PiS.

Trudne zadania czekają nowego szefa dyplomacji. Jacek Czaputowicz jest profesorem nauk społecznych – politologiem, nauczycielem akademickim i urzędnikiem państwowym, pełnił funkcję podsekretarza stanu w MSZ od 2017 roku.

W przeszłości był m.in. dyrektorem Krajowej Szkoły Administracji Publicznej (2008–2012) i członkiem Rady Służby Publicznej przy Prezesie Rady Ministrów. Od 2014 roku zasiada w Radzie Programowej PiS.

Od końca lat 70. uczestnik opozycji demokratycznej – współpracował z KOR, był członkiem NZS, internowany w stanie wojennym. W latach 80. w Ruchu Wolność i Pokój. Wielokrotnie aresztowany i więziony. W MSZ rozpoczynał pracę na początku lat 90.

Z PiS współpracuje od kilku lat. To on jest też autorem słynnego artykułu w „Do Rzeczy", w którym udowadniał, że wyboru Donalda Tuska na drugą kadencję na stanowisko szefa Rady Europejskiej był dokonany niezgodnie z prawem.

Finanse i technologie dla kobiet

Teresa Tatiana Czerwińska dotychczas pełniła funkcję wiceministra finansów ds. budżetu państwa (od czerwca 2017 r.), a wcześniej wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego.

Jako wiceminister finansów przygotowała projekt budżetu na 2018 r. W wywiadach podkreślała, że to budżet odpowiedzialny i prorozwojowy. Opowiada się za dyscypliną finansów publicznych w ramach ustawowych reguł i zasad, przy jednoczesnej realizacji programów społecznych rządu. Nie jest dogmatycznym zwolennikiem redukcji deficytu finansów państwa, uważa, że nie powinno to być celem w samym w sobie.

Teresa Czerwińska urodziła się 7 września 1974 r. w Dyneburgu na Łotwie. Po maturze przyjechała do Polski, studia magisterskie ukończyła na dwóch wydziałach Uniwersytetu Gdańskiego. Jest doktorem habilitowanym nauk ekonomicznych, a od 2011 r. jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w rynkach ubezpieczeń i finansowym.

Z kolei Jadwiga Emilewicz, dotychczasowa wiceminister rozwoju, będzie kierować nowym Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii. Emilewicz to bliski współpracownik Jarosława Gowina, szefa partii Porozumienie, ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Jadwiga Emilewicz dotąd w resorcie rozwoju, kierowanym przez obecnego premiera Mateusza Morawieckiego, odpowiadała m.in. za rozwój innowacji oraz budowę ekosystemu dla startupów. Jej dotychczasowa praca była oceniana bardzo wysoko w środowisku innowatorów oraz młodych przedsiębiorców.

W październiku ub.r. została nominowana przez partię na kandydata na prezydenta Krakowa w najbliższych wyborach samorządowych. Po przekształceniu 4 listopada Polski Razem w Porozumienie, pozostała wiceprezesem ugrupowania. W przeszłości była m.in. dyrektorem Muzeum PRL-u w Nowej Hucie. Do wielkiej polityki trafiła z sejmiku województwa małopolskiego, gdzie była radną i przewodniczącą Komisji Innowacji i Nowoczesnych Technologii.

Trzeci kardiolog

Prof. Łukasz Szumowski to już trzeci po Zbigniewie Relidze i Marianie Zembali kardiolog na stanowisku ministra zdrowia. W opinii współpracowników jest perfekcjonistą i znakomitym fachowcem. W środowisku kardiologów mówi się, że jest „do bólu" merytoryczny i trzyma się faktów.

Łukasz Szumowski, który jako podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego odpowiadał m.in. za szkolnictwo wyższe, jest kardiologiem elektrofizjologiem, byłym kierownikiem Kliniki Zaburzeń Rytmu Serca w Instytucie Kardiologii (IK) w Aninie, gdzie przez wiele lat zasiadał też w Radzie Naukowej.

Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w IK pracował od 1998 r. W 2002 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych, a osiem lat później – stopień doktora habilitowanego. Autor ponad 150 prac opublikowanych w krajowych i międzynarodowych pismach naukowych, tytuł profesorski odebrał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy w 2016 r.

Członek europejskich i polskich towarzystw naukowych, pełnił funkcję m.in. członka Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK). Od 2011 r. kierował zespołem specjalistycznym nauk o życiu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Warszawiak, rocznik 1972, wraz z żoną i czworgiem dzieci mieszka w swoim rodzinnym mieście. Współpracował z fundacją Kresy w Potrzebie – Polacy Polakom, zajmującą się pomocą obywatelom polskim pozostawionym poza wschodnimi granicami, szczególnie dzieciom z Grodna i Wołkowyska.

Podczas kwietniowej debaty współorganizowanej przez „Rzeczpospolitą" wyraził nadzieję, że kiedyś uda się wprowadzić krajową agencję badań medycznych, która pozwoli na badania epidemiologiczne i efektywności kosztowej, a przełomowe technologie medyczne będą wreszcie powstawać w Polsce.

Resortem inwestycji i rozwoju pokieruje Jerzy Kwieciński, który od listopada 2015 roku pełnił funkcję pierwszego wiceministra rozwoju. Wcześniej kierował fundacją Europejskie Centrum Przedsiębiorczości, był także ekspertem Business Centre Club w dziedzinie rozwoju regionalnego i funduszy europejskich.

W latach 2005–2008 jako wiceminister rozwoju regionalnego odpowiadał za koordynację polityki gospodarczej i polityki spójności, a także za negocjacje z Komisją Europejską. Uczestniczył w przygotowaniu programów operacyjnych. W latach 1993–2004 pracował w polskim przedstawicielstwie KE.

W rządzie kierowanym przez Beatę Szydło, a potem przez Mateusza Morawieckiego Kwieciński zajmował się m.in. kwestią funduszy europejskich. Opowiadał się za przyspieszeniem wydawania unijnych środków na przedsięwzięcia infrastrukturalne, co zresztą udało mu się przeprowadzić. Był także współtwórcą strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju.

Polityczne zaangażowanie Kwiecińskiego jest mało widoczne, choć w 2014 roku został członkiem Rady Programowej Prawa i Sprawiedliwości. Od 2015 r. zasiada w Narodowej Radzie Rozwoju – gronie doradczym prezydenta Andrzeja Dudy.

Nieobsadzone pozostaje Ministerstwo Cyfryzacji. Anna Streżyńska została wprawdzie odwołana, ale nadzór nad resortem pełnił będzie na razie osobiście premier Mateusz Morawiecki. ©?

—zuz, mik, kek, adw, graż, ik, dus, acw

Koniec kilkumiesięcznych spekulacji. Po grudniowej wymianie premiera we wtorek Prawo i Sprawiedliwość zakończyło rekonstrukcję. Odwołani ministrowie przekazali resorty następcom. Kim są nowe twarze w rządzie?

Przeprowadzki

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Horała o Kamińskim: To że się zdenerwował nie znaczy, że nadużył alkoholu
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Sondaż: "Mieszkanie na Start"? Polacy woleliby tanie mieszkania na wynajem
Polityka
Spór o pieniądze w Sejmie. Kancelaria domaga się podwyżek
Polityka
Warszawa stolicą odsieczy dla Ukrainy. Europa się zmobilizowała
Polityka
Młodzi samorządowcy z szansami na nowe otwarcie