fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Morawiecki: Prace nad 30-krotnością są zawieszone, będą dalej konsultowane

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
„Mamy w Europie niesprawiedliwy, jeden z najbardziej degresywnych systemów podatkowych”, ale „na tym etapie te prace są zawieszone” - powiedział premier Mateusz Morawiecki, komentując wycofanie poselskiego projektu zmian ws. trzydziestokrotności składki na ZUS.

Projekt zniesienia limitu składek ZUS, złożony przez posłów PiS, został wycofany z prac sejmowych. „Występując jako reprezentant wnioskodawców w pracach nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 14) wycofuję przedmiotowy projekt ustawy”  - napisał poseł Marcin Horała w piśmie do marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

Druk nr 14 dotyczy poselskiej propozycji zniesienia limitu składek ZUS (tzw. 30-krotności). Przeciwko tej propozycji opowiadały  się wszystkie organizacje pracodawców a także związki zawodowe i ekonomiści, jako rozwiązaniu które demoluje system emerytalny w Polsce.

Dowiedz się więcej: PiS wycofuje z Sejmu projekt ws. 30-krotności

Poseł Horała wyjaśniał w Sejmie dziennikarzom, że decyzja posłów PiS wynika z braku poparcia dla tej propozycji. Wcześniej ugrupowanie Jarosława Gowina Porozumienie, wchodzące w skład obozu rządzącego, złożyło jasną deklarację, iż nie poprzez tego rozwiązania. A bez ich głosów, najprawdopodobniej nie zostałoby ono uchwalone.

- Ja uważam akurat, że 30-krotność tworzy taką sytuację, że mamy w Europie niesprawiedliwy, jeden z najbardziej degresywnych systemów podatkowych. Dlatego po raz drugi próbowaliśmy wnieść to pod obrady wysokiej izby i optujemy za tym, żeby tę degresywność zlikwidować - powiedział Mateusz Morawiecki, odpowiadając w Sejmie na pytania posłów po wygłoszeniu exposé.

- Jednak na tym etapie te prace są zawieszone, będą dalej konsultowane - dodał premier w swoim pierwszym komentarzu po wycofaniu projektu. - I NSZZ „Solidarność”, i pracodawcy, i część Zjednoczonej Prawicy rzeczywiście chcą ten projekt przedyskutować, więc odnoszę się do tego z jednej strony, dzisiaj często padało z mównicy: aksjologiczny, z drugiej strony praktyczny – powiedział Morawiecki.

- Będziemy starali się utrzymać naszą propozycję zrównoważonego budżetu pomimo to. Będzie to oczywiście o wiele trudniejsze - zauważył szef rządu.

Zniesienie limitu składek ZUS  miało przynieść budżetowi państwa w 2020 r. ok. 5 mld zł dochodów netto. Horała przyznał, że w związku z wycofaniem się z tej propozycji rośnie ryzyko, że w budżecie w przyszłym roku pojawi się deficyt (choć został on zaprojektowany jako budżet bez deficytu).

Źródło: rp.pl/ 300polityka
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA