fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności dla rządu Morawieckiego

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Sejm odrzucił wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Mateusza Morawieckiego złożony przez Platformę Obywatelską. Kandydatem na premiera wskazanym we wniosku był przewodniczący PO, Grzegorz Schetyna.

Przeciwko wnioskowi zagłosowało 233 posłów. Poparło go 163 posłów. 20 posłów wstrzymało się od głosu.

Za wnioskiem głosowali posłowie PO-Koalicji Obywatelskiej, Nowoczesnej, PSL-UED, Teraz! i jeden poseł niezrzeszony (Adam Cyrański, wcześniej w klubie Nowoczesnej).

Przeciw był PiS, koło Wolni i Solidarni oraz czterech posłów niezrzeszonych (Jan Klawitter, Piotr Łukasz Babiarz, Robert Majka i Stanisław Pięta).

Kukiz'15, dwóch posłów niezrzeszonych i poseł Wolność i Skuteczność wstrzymali się od głosu.

Wcześniej w Sejmie odbyła się debata nad wnioskiem zgłoszonym przez PO.

Mimo udzielenia rządowi wniosku o wotum zaufania, PO nie wycofała swojego wniosku o wotum nieufności ponieważ - jak tłumaczyli jej przedstawiciele - w formule debaty nad wnioskiem o wotum zaufania nie miała ona szans na krytyczne odniesienie się do rządów PiS.

Aby Sejm przyjął wniosek o konstruktywne wotum nieufności, poprzeć musi go większość ustawowej liczby posłów (przynajmniej 231 posłów). Przyjęcie wniosku o wotum nieufności oznacza jednocześnie powierzenie misji tworzenia rządu kandydatowi na premiera wskazanemu we wniosku.

Wniosek o wotum nieufności wobec rządu PiS jest już trzecim takim wnioskiem złożonym w tej kadencji Sejmu przez PO. W kwietniu 2017 roku PO złożyła wniosek o wotum nieufności wobec ówczesnej premier rządu, Beaty Szydło. Wtedy przeciw wnioskowi zagłosowało 238 posłów, poparło go 174. Ponownie Sejm zajął się takim wnioskiem w grudniu 2017 roku - wtedy Sejm odrzucił wotum większością 239 głosów wobec 168 głosów za takim wnioskiem. Za każdymr azem kandydatem na premiera wskazanym we wniosku był Schetyna. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA