Reklama
Rozwiń

Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności dla rządu Morawieckiego

Sejm odrzucił wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Mateusza Morawieckiego złożony przez Platformę Obywatelską. Kandydatem na premiera wskazanym we wniosku był przewodniczący PO, Grzegorz Schetyna.

Aktualizacja: 15.12.2018 09:09 Publikacja: 14.12.2018 13:09

Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności dla rządu Morawieckiego

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Przeciwko wnioskowi zagłosowało 233 posłów. Poparło go 163 posłów. 20 posłów wstrzymało się od głosu.

Za wnioskiem głosowali posłowie PO-Koalicji Obywatelskiej, Nowoczesnej, PSL-UED, Teraz! i jeden poseł niezrzeszony (Adam Cyrański, wcześniej w klubie Nowoczesnej).

Przeciw był PiS, koło Wolni i Solidarni oraz czterech posłów niezrzeszonych (Jan Klawitter, Piotr Łukasz Babiarz, Robert Majka i Stanisław Pięta).

Kukiz'15, dwóch posłów niezrzeszonych i poseł Wolność i Skuteczność wstrzymali się od głosu.

Wcześniej w Sejmie odbyła się debata nad wnioskiem zgłoszonym przez PO.

Dwa dni wcześniej Sejm, na wniosek premiera Morawieckiego, udzielił mu wotum zaufania większością 231 głosów (dokładnie tyle wynosi bezwzględna większość w Sejmie, w rzeczywistości rząd ma większe poparcie, w środowym głosowaniu nie wzięło bowiem udziału aż 15 posłów PiS).

Mimo udzielenia rządowi wniosku o wotum zaufania, PO nie wycofała swojego wniosku o wotum nieufności ponieważ - jak tłumaczyli jej przedstawiciele - w formule debaty nad wnioskiem o wotum zaufania nie miała ona szans na krytyczne odniesienie się do rządów PiS.

Aby Sejm przyjął wniosek o konstruktywne wotum nieufności, poprzeć musi go większość ustawowej liczby posłów (przynajmniej 231 posłów). Przyjęcie wniosku o wotum nieufności oznacza jednocześnie powierzenie misji tworzenia rządu kandydatowi na premiera wskazanemu we wniosku.

Wniosek o wotum nieufności wobec rządu PiS jest już trzecim takim wnioskiem złożonym w tej kadencji Sejmu przez PO. W kwietniu 2017 roku PO złożyła wniosek o wotum nieufności wobec ówczesnej premier rządu, Beaty Szydło. Wtedy przeciw wnioskowi zagłosowało 238 posłów, poparło go 174. Ponownie Sejm zajął się takim wnioskiem w grudniu 2017 roku - wtedy Sejm odrzucił wotum większością 239 głosów wobec 168 głosów za takim wnioskiem. Za każdymr azem kandydatem na premiera wskazanym we wniosku był Schetyna. 

Polityka
Oddział Instytutu Pileckiego w Nowym Jorku wpadł w pułapkę. Skarbonka bez dna
Polityka
Sondaż: Czy Donald Tusk powinien ustąpić? Tak odpowiadają Polacy
Polityka
Po spotkaniu liderów: koalicja jeszcze istnieje. Ale Szymon Hołownia uznany za zdrajcę
Polityka
„Polityczne Michałki”: Czy rząd przełamie kryzys, ws. granicy Tusk nie miał wyjścia, SN za Nawrockim
Polityka
Sondaż CBOS: Andrzej Duda liderem rankingu zaufania do polityków. Karol Nawrocki z największym wzrostem