Szydło do opozycji: podważacie polską suwerenność

Podważacie państwo polską suwerenność, z satysfakcją przyjmujecie fakt, że Polska jest atakowana - zwróciła się premier Beata Szydło w Sejmie do polityków opozycji. Czy chcecie - dodała - żeby decyzje dotyczące Polski zapadały tutaj w Warszawie, czy gdzie indziej?

Aktualizacja: 20.05.2016 18:13 Publikacja: 20.05.2016 10:09

Szydło do opozycji: podważacie polską suwerenność

Foto: PAP, Jacek Turczyk

18:40

Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych opowiedziała się przeciw wysłuchaniu publicznemu projektu ustawy o działaniach antyterrorystycznych.

Komisja powołała 11-osobową podkomisję, która zajmie się projektem.

18:20

Po godz. 18 Sejm zakończył trzydniowe posiedzenie. Następne zaplanowano w dniach 8-10 czerwca.

18:00

Za uchwałą zagłosowało 257 posłów. Przeciw było czterech, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Posłowie Platformy i Nowoczesnej - choć byli obecni na sali obrad - nie wzięli udziału w głosowaniu.

17:45

Sejm przyjął uchwałę ws. suwerenności RP.

Przyjęta uchwała głosi, że Sejm wzywa rząd do przeciwstawienia się wszelkim działaniom przeciwko suwerenności; obowiązkiem jest obrona interesu narodowego i ładu konstytucyjnego w RP.

16:55

PiS odrzucił jedną poprawkę wicemarszałka Tyszki. Drugą uwzględni.

16:53

Joanna Scheuring-Wielgus mówi do premier Beaty Szydło. - Polska jest krajem suwerennym. Przestańcie tę suwerenność niszczyć - powiedziała posłanka .Nowoczesnej z sejmowej mównicy. Dodała, żeby nie wypychać Polski z Europy.

16:50

Władysław Kosiniak-Kamysz wnioskuje o wycofanie uchwały PiS i przyjęcie wspólnej uchwały. - Możemy jeszcze dziś dać Komisji Europejskiej wspólny wyraz naszego patriotyzmu - powiedział lider PSL.

16:47

Stanisław Tyszka, wicemarszałek Sejmu mówi o poprawkach do uchwały. Pod warunkiem uwzględnienia tych poprawek Kukiz'15 poprze uchwałę PiS.

16:46

Jerzy Meysztowicz z mównicy sejmowej: Pan prezydent Duda łamie konstytucję, pani premier Szydło łamie konstytucję, pan marszałek Sejmu łamie regulamin sejmowy. Nie powinniśmy dzisiaj zajmować się tą uchwałą. Nowoczesna nie będzie brała udziału w głosowaniu.

16:35

PiS zgłasza poprawkę do uchwały ws. obrony suwerenności Polski - podaje TVN24.

15:43

W ocenie lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru głosowanie nad projektem uchwały o suwerenności będzie "głosowaniem pomiędzy tymi, którzy chcą, żeby Polska opuściła UE, a tymi, którzy chcą budować bogatą Polskę w Europie".

14:50

Sejm zajmie się uchwałą ws. obrony suwerenności Rzeczypospolitej i praw jej obywateli przygotowaną przez PiS. Sejm włączył projekt uchwały do porządku obrad. Posłowie Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej podkreślali, że włączenie tego punktu jest niezgodne z Regulaminem Sejmu.

13.38

Dziś polski parlament pokazał, że będzie stał murem za polskim rządem, który będzie podejmował działania w celu obrony dobrego imienia Polski na forum międzynarodowym - uważa rzecznik rządu Rafał Bochenek. Opozycja chce dyskredytować Polskę - dodał.

13.00

- To szokujące, że Komisja Europejska musi bronić Polski przed polskim rządem - twierdzi Kamila Gasiuk-Pihowicz (.Nowoczesna).

12.30

Słowa o ultimatum, któremu się Polska nie podda, padały z tej mównicy w latach 30. ubiegłego wieku. Nie rozumiem tej paniki i braku proporcji - powiedział Rafał Trzaskowski, poseł PO i były wiceminister spraw zagranicznych.

12.26

Komisja Europejska nie ma problemów z reputacją. KE ma zobowiązania wynikające z traktatów i z traktatu też wynika zobowiązanie Komisji do pilnowania praworządności w państwach UE – powiedział komisarz ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa Günther Oettinger.

11.26

Głosowało 443 posłów, za przyjęciem informacji - 263, przeciw - 177, 3 wstrzymało się od głosu. Sejm informację przyjął.

11.25

Posłowie głosują nad przyjęciem informacji Prezesa rady Ministrów ws. komunikatu Komisji Europejskiej na temat sytuacji w Polsce.

11.18

Nie straszcie mnie Trybunałem Stanu, to nie robi na mnie wrażenia - mówiła Szydło. - Opozycja dąży do zmiany władzy w Polsce, to jest jej cel.

- Polska jest krajem suwerennym, w którym szanuje się prawo i godność wszystkich obywateli. Jakimi patriotami są ci, którzy zżymają się teraz, że tu, w polskim parlamencie, słyszą słowa: suwerenność, interes państwa, naród, państwo? Jakimi są patriotami? - zakończyła Szydło.

11.16

Trybunał Konstytucyjny ma bronić konstytucji, a nie waszych przywilejów - mówiła premier. - Chcecie zgody? Siądźmy do stołu, rozmawiajmy. Polacy chcą spokoju i rozmów, a nie podburzania ludzi na ulicach.

11.13

Polacy w ostatnich wyborach zdecydowali się wybrać inną drogę, inną władzę. Nie możecie się z tym pogodzić. Czas wyłożyć karty na stół. Pokazać, o co w tym wszystkim chodzi - mówiła.

11.10

 Nie będą odnosić się do tych żałosnych sugestii ad personam. To poniżej mojej godności - mówiła Szydło. - Możecie obrażać personalnie mnie, ale nigdy nie dopuszczę do tego, żebyście obrażali polski rząd - mówiła Szydło po przerwie.

11.00

Marszałek Kuchciński ogłasza 10 minut przerwy.

10.50

Robert Winnicki: KE podjęła agresywne kroki wobec Polski. Polska nie jest osamotniona w walce o suwerenność.

10.45

 To wystąpienie pani premier jest zagrożeniem dla polskiej suwerenności. Pani nie ma argumentów, to jest wielka porażka. Pani nie ma już dostępu do prezesa Kaczyńskiego i to jest choroba nienawiści. Prowadzicie do wojny domowej między Polakami - mówił Kosiniak-Kamysz.

10.42

Władysław Kosiniak-Kamysz: PSL: Nie potrafi pani prowadzić dialogu - powiedział do premier Szydło prezes PSL.

10.39

Spór wokół TK nie jest sporem między ugrupowaniami, to jest spór między rynkiem a demokracją. Między silnymi i słabymi - mówił Kornel Morawiecki (koło "Wolni i Solidarni"). - Demokracja to nie są rządy większości. To jest zgoda na rządy większości - mówił.

10.36

Czy minister Szałamacha policzył, jakie będą koszty sankcji nałożonych na Polskę? - pytał lider .Nowoczesnej. - Jeśli robicie to wszystko dla jednego człowieka, to go zmieńcie - zakończył.

10.34

Fot. PAP, Jacek Turczyk

- Coraz więcej Polaków ma dość "dobrej zmiany". Narobiliście bałaganu. Dlaczego oszukujecie Polaków? - pytał Ryszard  Petru.

10.30

Podpisuję się pod pierwszą częścią wystąpienia pani premier - powiedział lider Kukiz'15, Paweł Kukiz. - Trzeba zmienić przepisy i konstytucję, eskalowanie konfliktu jest antypolskie.

10.27

10.26

Premier Szydło po wystąpieniu G. Schetyny: jeszcze nigdy w tej izbie nikt nie okazywał takiej pogardy dla polskiego rządu jak wy.

10.22

"To nie jest dobry dzień dla polskiej demokracji, polskiego parlamentu, polskiej polityki, to nie jest dobry dzień dla Polski, mówię to z przykrością" - powiedział Schetyna. Jak ocenił, "głos premier był kompromitujący".

"Chcę pani powiedzieć, z przykrością, bo byłem przekonany, że po 1989 roku nikt z nas nie będzie mógł tak powiedzieć o polskim premierze - Polska się za panią wstydzi po tym, co pani tu (w Sejmie) powiedziała" - podkreślił szef PO.

Podczas wystąpienia szefa PO część posłów PiS, w tym premier Szydło, opuściła salę obrad.

10.21

Fot. PAP, Leszek Szymański

Schetyna (PO) do premier: Polska się za panią wstydzi, sprofanowała pani konstytucję.

10.20

"Polski rząd nigdy nie będzie ulegał żadnemu ultimatum. Polski rząd nigdy nie będzie pozwalał, by Polakom była narzucana wola kogokolwiek" - mówiła z mównicy sejmowej szefowa rządu.

"Polski rząd będzie ulegał tylko i wyłącznie woli polskich obywateli. O Polsce będą decydowali Polacy i ich suwerenne decyzje" - podkreśliła.

Szefowa rządu stwierdziła ponadto, że nigdy nie podpisze się "pod apelem, który dzisiaj krąży w kuluarach brukselskich, że oto niektórzy premierzy zbyt ulegają prostym obywatelom". "Nigdy!" - oświadczyła.

10.10

UE potrzebuje Polski, tak samo jak Polska potrzebuje UE; jesteśmy Europejczykami, ale przede wszystkim jesteśmy Polakami

10.06

Premier Szydło zwróciła się z apelem do marszałka Sejmu i całej izby, by solidarnie wyrazić stanowisko wobec tego, jak w tej chwili jest atakowana Polska.

10.05

Politycy Platformy, PSL i Nowoczesnej z nieukrywaną radością przyjmują informację o tym, że niektóre instytucje europejskie podejmują działania przeciwko Polsce - powiedziała premier.

"Dzisiaj znowu politycy Platformy, PSL i Nowoczesnej z nieukrywaną wręcz radością i satysfakcją przyjmują informację o tym, że niektóre instytucje europejskie podejmują działania przeciwko Polsce" - powiedziała szefowa rządu. Jak dodała, politycy opozycji przyjęli informacje o działaniach Komisji Europejskiej wobec Polski z "uśmiechami na twarzy".

9.59

Polska jest państwem suwerennym, a wy o tym zapominacie - mówiła do opozycji w Sejmie w piątek premier Beata Szydło przedstawiając informację rządu ws. komunikatu Komisji Europejskiej o sytuacji w Polsce.

"Zwracam się dzisiaj do państwa w sprawie, która dla polskich polityków, zarówno tych, którzy pełnią odpowiedzialność władzy w Polsce, jak dla tych, którzy są w opozycji, powinna być czymś oczywistym. Niestety ostatnie wypowiedzi i działania opozycji, wypowiedzi i kroki, jakie podejmujecie, świadczą o tym, że trzeba państwu przypomnieć o podstawowym, obowiązku, jaki ciąży na polskich parlamentarzystach, ta powinność to działanie na rzecz suwerenności Polski" - powiedziała Szydło, na co część sali zareagowała brawami.

"Polska jest państwem suwerennym, a wy o tym zapominacie. Polacy widzieli, jak polityczny spór przenosiliście za granicę, jak zabiegaliście w Brukseli, żeby były podejmowane przeciwko Polsce rezolucje" - powiedziała premier.

Część posłów krzyczała: "Opublikuj".

9.50

PAP, Jacek Turczyk

Polski rząd nigdy nie będzie ulegał żadnemu ultimatum; będzie ulegał tylko i wyłącznie woli polskich obywateli - mówiła premier.

9.49

Premier Szydło zapewnia:  jesteśmy zdeterminowani do rozwiązania kryzysu wokół TK, z powodu tego, że zależy nam na uzdrowieniu sytuacji w instytucji, która została wmieszana w politykę i gorszące gry opozycji.

9.46

Dziś to nie Polska ma problem z reputacją i autorytetem, ale UE; w KE jest coraz więcej tych, którym zależy na rozbiciu UE, a nie na tym żeby się ona rozwijała - ocen

9.44

Polski rząd nie prowadzi z instytucjami UE żadnych negocjacji, prowadzimy dialog na takich samych zasadach, jak robią to inne państwa - zapewniła premier.

9.42

Polska jest państwem suwerennym, a wy o tym zapominacie - mówiła premier Beata Szydło

9.40

PAP, Jacek Turczyk

W Sejmie posłowie słuchają informacji rządu ws komunikatu Komisji Europejskiej sytuacji w Polsce.

Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych opowiedziała się przeciw wysłuchaniu publicznemu projektu ustawy o działaniach antyterrorystycznych.

Komisja powołała 11-osobową podkomisję, która zajmie się projektem.

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Grzegorz Braun kandydatem Konfederacji w wyborach do PE
Polityka
Spięcie w Sejmie. Wicemarszałek do Bąkiewicza: Proszę opuścić salę
Polityka
„Karczemna kłótnia” w PiS po decyzji o listach. Okupacja drzwi do gabinetu Jarosława Kaczyńskiego
Polityka
Afera zegarkowa w MON. Mariusz Błaszczak: Trzeba wyciągnąć konsekwencje
Polityka
Zmiana prokuratorów od Pegasusa i ogromna presja na sukces