fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rosja

Po ataku na saudyjskie rafinerie Rosja wzmocni ochronę swoich?

AFP
Rosja może dokonać ponownej oceny bezpieczeństwa w swoich rafineriach i wzmocnić środki bezpieczeństwa po ataku do jakiego doszło w Arabii Saudyjskiej z użyciem dronów na infrastrukturę największego producenta ropy na świecie, firmy Saudi Aramco - poinformował minister energetyki Rosji, Aleksandr Nowak.

- Są przepisy w kwestii bezpieczeństwa w rafineriach i zakładach energetycznych, które określają wszystkie wymagane środki bezpieczeństwa (jakie należy stosować - red.). Takie incydenty jak ataki na infrastrukturę w Arabii Saudyjskiej wymagają ponownej oceny obecnej sytuacji. Sądzę, że się do tego odniesiemy - powiedział Nowak.

Minister energetyki Rosji dodał, że atak na saudyjskie rafinerie wpływa na bezpieczeństwo energetyczne na całym świecie. Dodał jednak, że globalne rezerwy ropy są wystarczające, aby pokryć straty wydobycia ropy naftowej wynikające z ataku.

Rosyjski minister zapowiedział też, że będzie omawiał kwestię ataku na saudyjskie rafinerie z ministrem energetyki Arabii Saudyjskiej księciem Abdulazizem bin Salmanem.

- Monitorujemy sytuację i wierzymy, że ataki na taką infrastrukturę energetyczną wpływają na bezpieczeństwo energetyczne na całym świecie - dodał Nowak.

Na pytanie czy Rosja będzie musiała sięgnąć po rezerwy ropy w związku ze spadkiem wydobycia w Arabii Saudyjskiej rosyjski minister odparł, że obecnie "wszystko zależy od szacunków Arabii Saudyjskiej" co do zmniejszenia skali wydobycia. Zapewnił jednak, że globalne rezerwy ropy wystarczą na pokrycie czasowego spadku wydobycia ropy.

Do ataku na saudyjskie rafinerie doszło w sobotę, z użyciem dronów. Odpowiedzialność za atak wzięli na siebie rebelianci Huti, którzy w Jemenie walczą z rządem tego kraju wspieranym przez koalicję kierowaną przez Arabię Saudyjską. USA informują jednak, że mają dowody na to, iż za atakiem stoi wspierających Huti Iran.

Źródło: TASS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA