fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Radcowie

Zakaz wykonywania zawodu dla radcy prawnego za obrażanie dziennikarzy naTemat.pl

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Trzyletni zakaz wykonywania zawodu radcy prawnego orzekł wobec Zbigniewa K. z Cieszyna Sąd Dyscyplinarny Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach. To kara za obrażanie w e-mailach dziennikarzy serwisu naTemat.pl.

Jak donoszą dziś  portale Wirtualnemedia oraz Press, radca dostał także 10-letni zakaz sprawowania patronatu nad aplikantami.

Jak ustalił Sąd, od 2016 r. Zbigniew K. wysyłał dziennikarzom portalu naTemat.pl  e-maile, w których w wulgarny sposób krytykował ich wygląd oraz kwestionował wiarygodność. Redakcja zgłosiła sprawę do Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach. W marcu 2017 roku radca został ukarany grzywną 10 tys. zł, ale nie zaprzestał nękania. Redakcja NaTemat.pl ponownie zawiadomiła izbę radcowską.

Sąd Dyscyplinarny ustalił, że zarzutu są uzasadnione: od lutego do czerwca 2017 radca nadal wysyłał obraźliwe maile do dziennikarzy serwisu ze swojej służbowej skrzynki.

"Obwiniony w formułowanych tezach, odnosił się do intelektu dziennikarzy, dyskredytując go w sposób oczywisty, a także do ich cech osobistych, wyglądu, wagi, czy wreszcie - co jest szczególnie naganne - nawet powoływał się na rodzinę jednej z osób, odnosząc się do śmierci rodziców i ewentualnej wizyty jego osoby na cmentarzu wraz z opisem ewentualnego tam działania" - napisał sąd w uzasadnieniu sądu.

Przed rzecznikiem dyscyplinarnym radca prawny miał tłumaczyć, że była to reakcja na skrajnie głupie - w jego ocenie - artykuły zamieszczone na portalu natemat.pl.

W uzasadnieniu orzeczenia Sąd zwrócił uwagę, że radca prawnych ma obowiązek dbać o godność zawodu. Jej naruszeniem jest zachowanie, które dyskredytuje zawód radcy w opinii publicznej lub podważa zaufanie do niego.

Zbigniew K. został dodatkowo obciążony kosztami postępowania dyscyplinarnego w kwocie 1235 zł.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA