fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Zamrożeni lub uduszeni w tirze

AFP
Ciała 39 osób, w tym jednego nastolatka, zostały znalezione w ciężarówce-chłodni, która przybyła do Wielkiej Brytanii z Bułgarii.

25-letni kierowca pochodzący z Irlandii Północnej został aresztowany pod zarzutem zabójstwa. Brytyjska policja podjęła jednak szerokie śledztwo, aby ustalić, kto jest odpowiedzialny za przemyt nielegalnych imigrantów w tak strasznych warunkach. W ciężarówce temperatura spadała nawet do -25 stopni. Ofiary najprawdopodobniej zmarły jednak z powodu uduszenia.

Pojazd został znaleziony w hrabstwie Essex w zachodniej części Anglii. Dostał się tu jednak z Bałkanów nietypową drogą, przez Holyhead od strony Morza Irladzkiego. Być może chodziło o uniknięcie coraz bardziej drobiazgowych kontroli na głównych punktach granicznych od strony kontynentu w Dover i Calais.

Nie jest jasne, czy ciężarówka przejechała przez Republikę Irlandii: premier Leo Varadkar zapowiedział, że trwa w tej sprawie intensywne śledztwo. Ale w każdym przypadku obrana przez pojazd droga była przynajmniej o jeden dzień dłuższa od najkrótszej trasy przez Francję.

– To jest prawdziwie wstrząsająca tragedia. Regularnie otrzymuję doniesienia w sprawie ustalenia winnych. Najważniejsze, co możemy teraz zrobić, to postawić przed wymiarem sprawiedliwości tych, którzy dopuścili się tego okrutnego czynu – powiedział premier Boris Johnson.

Na razie nie udało się jednak ustalić tożsamości ofiar. Ten proces może okazać się długotrwały.

W miarę jak wyjście Wielkiej Brytanii z Unii nabiera bardziej konkretnych kształtów nielegalni imigranci uciekają się do coraz bardziej desperackich sposobów przedostania się na Wyspy.

Wielu z nich, korzystając z chwili nieuwagi kierowców, stara się wejść do ciężarówek, które szykują się do sforsowania kanału La Manche, czy to przez promy, czy też Eurotunnel.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA