fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Zabójca ukrywał się przed policją przez 45 lat

AFP
Masaaki Osaka został aresztowany w Hiroshimie po 45 latach od zabójstwa, jakiego miał dopuścić się w czasie ulicznych protestów w Tokio.

Osaka, związany z trockistowską Japońską Rewolucyjną Ligą Komunistyczną, w czasie jednego z protestów ulicznych w Tokio na początku lat 70-tych XX wieku, podpalił policjanta rzucając w niego koktajlem Mołotowa. Funkcjonariusz zmarł, a Osaka był od tamtej pory poszukiwany przez policję.

Jak podaje BBC w Japonii zarzuty za zabójstwo nie przedawniają się, dlatego po 45 latach od popełnienia przestępstwa, Osaka wciąż był poszukiwany przez policję. Udało się go aresztować w Hiroshimie, w mieszkaniu będącym własnością trockistowskiej organizacji.

Co ciekawe początkowo Osakę zatrzymano pod zupełnie innym zarzutem - był oskarżony o stawianie oporu policji. Dopiero później policjanci odkryli, że zatrzymany jest poszukiwanym od 45 lat mężczyzną.

Japońska policja informuje, że mężczyzna zdołał unikać sprawiedliwości przez 45 lat, ponieważ w przeszłości był wpływowym członkiem Rewolucyjnej Ligi Komunistycznej i mógł liczyć na pomoc innych osób należących do tej organizacji.

Osaka jest oskarżony o zabicie 21-letniego policjanta w czasie zamieszek w Tokio w 1971 roku. Działacz trockistowskiej organizacji miał najpierw zaatakować funkcjonariusza metalowym prętem, a następnie podpalić go koktajlem Mołotowa.

W tej sprawie w 1972 roku oskarżono również drugiego mężczyznę, który miał atakować policjanta razem z Osaką - nie stanął on jednak przed sądem ze względu na zdiagnozowaną u niego chorobę psychiczną.

Rewolucyjna Liga Komunistyczna powstała w latach 50-tych. W kolejnych dziesięcioleciach zasłynęła z organizowania ulicznych protestów - m.in. przeciwko obecności wojsk USA na terytorium Japonii.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA